Reklama

Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie, venku je 4 °C

Dnešek: filmový návrat do dávné Olomouce i otevření knihoven

Zprávy z regionu

24.11.2020

Jan Procházka

Krásné úterý! Jaké v Olomouci bude?

Narozeniny dnes slaví zpěvák Martin Chodúr (*1989), exministr Jiří Pospíšil (*1975), někdejší šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda (*1956), zpěvačka Petra Černocká (*1949), hudebník Lešek Semelka (*1946), herec Alfred Strejček (*1941), režisér Emir Kusturica (*1954) a původní bubeník Beatles Pete Best (*1941).

Svátek má Emílie

Od včerejška jsou trochu rozvolněna přísná opatření, do "běžného" života ale máme přesto docela daleko. I dnes pro vás proto máme tipy na online zážitky. 

"Dávné zločiny znovu dotírají na muže, jenž selhal už v období okupace. Proto chce stopy smazat další vraždou..." píše se v anotaci k snímku Deváté jméno. Režisér Jiří Sequens starší ho natočil v roce 1963, rok před svým slavným Atentátem. Kromě toho, že se jedná o hutný psychologický příběh, který je cítit novou vlnou, má pro nás ještě jedno zvláštní kouzlo. Natáčel se totiž v Olomouci a okolí Bouzova. Pokud si tedy chcete připomenout atmosféru té doby, doporučujeme dnešní projekci Muzea umění

I další dnešní filmový tip je dramatickým počinem. Metropol dává historický snímek režiséra Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Film je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou... 

A pokud vás už koukat na online pořady nebaví, zkuste si zajít do knihovny. Třeba ve Vědecké knihovně už si můžete objednat četbu a vyzvednout v okénku. A částečný provoz obnovila i Knihovna města Olomouce. Blýská se na lepší časy!

A za chvíli začnou i vánoční trhy, jakkoliv se to ještě před nedávnem zdálo absurdní. Psali jsme o tom už včera.

Tak krásný den!