Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Antigenní testy nově v supermarketech. Kde už je koupíte a které řetězce je teprve plánují?

Zprávy z regionu

12.3.2021

Lenka Šimková

S povinným testováním ve firmách vzrostla i poptávka po antigenních testech. Termíny v nemocnicích jsou zaplněné a lidé tak hledají další možnost, jak se rychle otestovat. Svou příležitost logicky vycítily obchodní řetězce, které antigenní testy nově začínají nabízet. Zjistili jsme pro vás, které obchody už mají testy ve své nabídce, a které je teprve plánují do prodeje zařadit.

KAUFLAND

Mezi prvními obchodními řetězci, které uvedly antigenní testy do prodeje, je společnost Kaufland. Zde si lidé mohou již od pondělí 8. března koupit testy Flowflex za cenu 149,90 Kč za kus. Zákazníci je mohou zakoupit přímo na pokladně, případně na informacích, a to v omezeném počtu jeden test na osobu na den. "Můžeme potvrdit, že o antigenní testy je ze strany zákazníků velký zájem. Množství odprodaných testů se pohybuje v řádech tisíců. V příštích dnech by měly dorazit další dodávky testů na sklad, včetně rodinného balení, ve kterém je pětadvacet kusů testů," uvedla mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl. Testy Flowflex fungují na principu odebírání vzorků při výtěru z přední části nosu, do sortimentu plánuje Kaufland zavést i antigenní testy s detekcí ze slin. "Všechny tyto testy jsou na seznamu povolených ministerstvem zdravotnictví," doplnila Renata Maierl.

PENNY MARKET

Dalším supermarketem, ve kterém budou moci zákazníci antigenní testy zakoupit, je Penny Market. "Na našich prodejnách nabídneme zákazníkům antigenní testy ze slin. Z řady možností na trhu jsme se rozhodli pro uživatelsky nejpříjemnější a nejjednodušší variantu tzv. lízátkových testů. Ačkoli je tento typ testu dražší než například testy z nosu či ze slin, není ke zjištění výsledku potřeba nepříjemná a komplikovaná manipulace s výtěrovou tyčinkou, slinami ani s reakční tekutinou. Testy budeme nabízet v ceně 249 Kč za kus," uvedl mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík s tím, že se zařazením testů do nabídky počítají od pondělí 15. března. Nabízené testy jsou rovněž schválené ministerstvem zdravotnictví pro účely samotestování.

ROHLIK.CZ

Také internetový obchod Rohlik.cz má v nabídce antigenní testy, ty jsou ovšem aktuálně vyprodané (12. 3. odpoledne). "V nabídce máme antigenní testy značky Singclean, které jsou vhodné pro sebetestování z nosu, dále nabízíme také soubor pro detekci protilátek. Omezení počtu kusů na jeden nákup zatím neplánujeme," uvedla mluvčí společnosti Rohlik.cz Zdeňka Svoboda Kuhnová.

BILLA, ALBERT i LIDL testy plánují, datum není jisté

Zatímco některé obchodní řetězce okamžitě využily díru na trhu a antigenní testy začaly nabízet veřejnosti, jiné zatím řeší zabezpečení dostatku testů pro vlastní zaměstnance, teprve poté jsou na řadě testy pro zákazníky.

"Prioritou pro naši společnost zůstává zejména dostatečné zásobení testy pro naše vlastní zaměstnance, každopádně současnou situaci vnímáme jako velmi vážnou, proto zařazení testů do běžného sortimentu plánujeme. Mělo by se tak stát v nadcházejícím týdnu až dvou. Nyní vybíráme z nabídek našich dodavatelů, abychom zákazníkům umožnili nakoupit testy kvalitní a s potřebnou certifikací," uvedla mluvčí společnosti BILLA Dana Bratánková a dodala: "Zařazením testů do sortimentu si slibujeme zejména snížení vytíženosti odběrových center a pomoc při mapování situace šíření viru i u běžných občanů nebo u zaměstnanců menších firem, kteří povinnost testování momentálně nemají."

Také v Albertu by si lidé během nadcházejících týdnů už mohli koupit antigenní testy. "Podařilo se nám zajistit dostatečné množství testů pro naše zaměstnance, v souladu s vládními opatřeními, a aktuálně zajišťujeme také testy pro naše zákazníky. Testy ze slin máme již zasmluvněné a objednané u dodavatele. Přibližně ve druhé polovině příštího týdne se objeví v nabídce našich hypermarketů, vedle respirátorů, roušek, dezinfekcí a podobného sortimentu, který si již zákazníci mohou v našich obchodech pořídit. Detaily k prodeji ještě ladíme a oznámíme je v moment, kdy testy začneme prodávat," uvedl za PR tým Albertu Jiří Mareček.

Přesné datum, kdy antigenní testy začnou prodávat, zatím neví ani v Lidlu. "V současnosti můžeme potvrdit, že v blízké době plánujeme do našeho sortimentu zařadit samotestovací sady na koronavirus. O bližších informacích týkajících se dané nabídky budeme veřejnost s předstihem informovat," sdělil tiskový mluvčí Tomáš Myler.

Povinné testování zaměstnanců

  • Povinné testování kvůli šíření koronaviru začalo od 3. března ve velkých podnicích nad 250 zaměstnanců a firmy ho musí u všech pracovníků dokončit do pátku 12. března. Minulý pátek měly začít s testováním i společnosti s 50 až 249 zaměstnanci a dokončit ho musí 15. března.
  • Firmy nad padesát zaměstnanců musí podle nařízení vlády testovat všechny zaměstnance alespoň jednou týdně.
  • Od 9. března se nařízení vztahuje i na agenturní pracovníky a OSVČ, které do daného podniku docházejí kvůli práci. Povinnost prokázat se negativním potvrzením mají tito lidé stejně jako zaměstnanci jednou týdně. Obstarat si ho můžou sami, nebo je firma nechá otestovat na svém vlastním místě. Stát přispívá na test šedesáti korunami čtyřikrát měsíčně.
  • Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by povinné testování mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.
  • Povinné testování se nevztahuje na osoby pracující z domova, a také na ty, kteří v posledních třech měsících nemoc covid-19 prodělali.