Reklama

Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie, venku je 0.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Antigenní testování v Olomouci: nakažených je zhruba šest procent

Zprávy z regionu

21.12.2020

Jan Procházka

O dobrovolné antigenní testování na koronavirus je v olomoucké fakultní nemocnici obrovský zájem. Prošlo jím už zhruba dva a půl tisíce pacientů. Většina z nich byla negativní, pozitivní výsledek ukázal test jen u šesti procent příchozích.

Testování je v plném proudu. Odběrová místa budou fungovat i přes svátky, zavřeno mají pouze 25. prosince a 1. ledna. Na některé dny už jsou termíny rozebrány, například ve středu 30. prosince ale zbývala v době přípravy tohoto textu stovka míst, 2. ledna dokonce více než tři stovky. Termíny jsou zatím vypsané pouze do 3. ledna, další by se v registračním systému měly postupně otevírat za týden.

Testování je bezplatné, registrovat se můžete zde.

Zaregistrujete se na určitý čas pomocí formuláře na stránkách nemocnice. Přijdete na odběrové místo, které se nachází z druhé strany budovy F, naproti staré budově lékařské fakulty. Všude jsou cedule, najdete to bez problémů. Jdete prakticky okamžitě na řadu, zhruba za deset minut vám sdělí výsledek. Přesně takhle probíhá dobrovolné antigenní testování v olomoucké fakultní nemocnici. Spuštěno bylo minulou středu a podle plánu by mělo pokračovat až do 15. ledna. "Do včerejšího dne jsme odbavili 2433 pacientů, pozitivní test vyšel zhruba šesti procentům příchozích," zmínil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Nízká čísla mají logické vysvětlení. K těmto testům zpravidla nechodí lidé, kteří by vykazovali příznaky nemoci Covid-19, ale naopak zdraví, kteří se před svátky jen chtějí ujistit, že neohrozí své blízké. Při "běžném" testování, na které pacienty s podezřením posílá lékař, je pozitivita podstatně vyšší.

V současné době je v Olomouci evidováno lehce přes tisíc nakažených, v celém kraji se od března koronavirem nakazilo třicet a půl tisíce osob. Většina z nich se vyléčila. Podle dat ministerstva zdravotnictví lidí s nemocí v regionu zemřelo 630 lidí.