Štefka Zdeněk
29.8.2023
Ing. arch. Zdeněk Štefka, CSc.
* 3. 10. 1942, Olomouc
Dlouholetý architekt květinových výstav a ředitel společnosti Výstaviště Flora Olomouc, autor mnoha výtvarných děl ze skla, pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze, předseda Unie výtvarných umělců Olomoucka.
V roce 1965 ukončil studia na Fakultě architektury VUT Brno, kde se v rámci studentských stáží seznámil s výstavnictvím.
Hned po absolutoriu brněnské fakulty vyhrál konkurz na místo architekta v nově vzniklé organizaci Olomoucké výstavní sady, pozdější Flory. V letech 1967–1980 byl hlavním architektem mezinárodních květinových výstav Flora Olomouc. V sedmdesátých letech se výrazně podílel na rozšíření výstaviště Flora a kultivaci Bezručových sadů.
Mezi lety 1974–1979 dělal aspiranturu na Fakultě architektury ČVUT Praha, v 80. letech externě vyučoval na Katedře architektury AVU v Praze.
Po revoluci působil jako designér a architekt v rámci svobodného povolání. V letech 2001–2003 pracoval jako prezident Unie výtvarných umělců Olomoucka. Od roku 2003 do roku 2012 byl ředitelem Výstaviště Flora Olomouc.
V roce 1972 byl oceněn ve svých třiceti letech první významnou mezinárodní cenou, z rukou nizozemské královny Juliany převzal zlatou medaili za expozici Symfonie skla a květin z Československa na výstavě Floriade 72 Amsterdam. V roce 2011 obdržel titul Osobnost českého veletržního průmyslu, udělovaný společenstvím organizátorů výstavních akcí České republiky SOVA ČR. V roce 2016 získal Cenu města Olomouce za kulturu.

DNES
Změna časuje tady. Letní čas končí, na neděli si přispíme o hodinu víc
Zprávy z regionu
DNES
Zoo Olomouc ožije Večerem duchů. Začíná Strašidelný týden plný zábavy i nevšedních zážitků
Sport
24.10.2025
Mora těsně podlehla Kladnu
Zprávy z regionu
24.10.2025

