Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Tváře žen

Tváře žen

Výstava

Proběhlé termíny

Čtvrtek 2. 11. - Čtvrtek 30. 11.

Pořadatel: Festival Olmützer Kulturtage

Místo konání: Červený kostel, tř. Svobody, Olomouc

O akci

Výstava velkoformátových fotografií významných žen současného kulturního prostředí.

Může mít jedna žena více tváří? Která tvář je ta pravá? A jakou roli v tom hraje umění? Přijďte to vše objevit na putovní výstavu Goethe-Institutu.

Na začátku byl vizuál projektu: obrázek dvou pro nás zcela neznámých žen, které se zdály být etnicky i kulturně, věkově i sociálně velmi odlišné, jejichž poloviny obličeje se spojily v nový celkový obraz.

Tato počáteční grafika nás inspirovala. A to natolik, že jsme se rozhodli vyobrazit reálné postavy, skutečné ženy, které jsme v Praze přivítali: v hledáčku fotoaparátu se tak ocitly filmové režisérky, kurátorka umění, překladatelky, vědkyně, moderátorka, zpěvačka či kulturní antropoložka. Jejich snímky jsme půlili a opět skládali k sobě a s podivem zjišťovali, jak skvěle vše funguje, graficky i symbolicky.

Vznikla tak výstava, která mluví obrazem. Tváře žen, které jsou uvyklé mluvit, psát, vysvětlovat či vytvářet umění, na ní mlčky pozorují své diváky. Působí silou pohledu, předávají pouze vizuální dojem a svá jména - vše ostatní je na divácích.