Reklama

Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil, venku je 11.1 °C

Tmání

Tmání

Film

od 13 let

Sobota 27. 1. - Sobota 6. 4.

Pořadatel: Vlastivědné muzeum Olomouc

Místo konání: Vlastivědné muzeum Olomouc, náměstí Republiky 5, Olomouc

Vstupné: 150 / 75 Kč

O akci

Jak vnímá svět člověk s depresí?

Vlastivědné muzeum v Olomouci přináší jedinečnou expozici - Tmání. Autobiografický animovaný film, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Přináší nejen vhled do „temné noci duše“, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat. 

Na této cestě provází diváka hlavní hrdina a režisér filmu Ondřej. Sdílí své pocity při prvních depresivních epizodách na rodinném výletě v dětství, na univerzitě při snaze o perfektní výsledky, i později v práci při každodenních zápasech s depresivním „tmáním". Spolu s ním prochází divák interaktivním příběhem, může se doslova dotknout jeho světa a podat hrdinovi pomocnou ruku. Ondřej zjišťuje, že cestou k boji s depresí je jeho vlastní hlas. Jako uklidňující a úlevnou techniku používá broukání, zpěv a dokonce i křik.

Film Tmání otevírá debatu o bolestech duše. Umožňuje vžít se na chvíli do situace člověka s depresí a naznačuje, jaké mechanismy lze v boji touto nemocí využít. V tematické galerijní instalaci jsou návštěvníkům k dispozici čtvery VR brýle. Stačí si je nasadit, usednout do speciálních křesel a vydat se tak do vesnice jménem Tmání.

Projekce
- promítání filmu probíhá ve speciální expozici s virtuální realitu ve stanovených časech

Všední dny
- 14:00, 15:00, 16:00

Víkendy
- 11:00, 12:00
- 13:00 - 14:00 přestávka
- 14:00, 15:00, 16:00, 17:00

- délka projekce: 25 min