Reklama

Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland, venku je 10 °C

Sázka - ONLINE

Sázka - ONLINE

ONLINE

Proběhlé termíny

Středa 5. 5. / 19:00

Pořadatel: Muzeum umění Olomouc

Místo konání: online,

O akci

Dalším snímkem z cyklu Olomouc ve filmu, který doprovází aktuálně končící výstavu O městě, krajině, umění, je krátkometrážní film Sázka. V roce 1965 ho v produkci zlínského (tehdy gottwaldovského) filmového studia natočil mladý scenáristický a režijní tandem Milan Šimek a Radim Cvrček. Oba tvůrci se později věnovali zejména filmové tvorbě pro děti – za všechny zmiňme slovenský seriál Spadla z oblakov (1978) nebo pohádku Za humny je drak (1982). 

V krátkometrážním filmu Sázka sledujeme vcelku prostinký příběh mladého frajírka, kterému jedno setkání s citlivou milovnicí Seifertových veršů změní na jedno odpoledne pohled na svět. Důležitější je však fakt, že se film odehrává v kulisách Olomouce první poloviny 60. let a nabízí poměrně unikátní záběry některých lokalit v podobě před proměnami, k nimž došlo zejména v 70. a 80. letech. Můžeme si tak všimnout původního rastru dlažeb nejen na Horním, Dolním i Václavském náměstí, projet se tramvají Riegrovou ulicí nebo sledovat podobu tehdejších novostaveb ve čtvrti kolem ulice kapitána Nálepky, jež reprezentovaly to nejmodernější z olomouckého bydlení. 

Za pozornost rovněž stojí autentické záběry z amfiteátru Letního kina, tehdy ovšem ještě Letní divadlo PKO (Parku kultury a oddechu), interiéry tehdejší jediné olomoucké pasáže či kavárny Národního domu.

Film můžete sledovat online zde.