Reklama

Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, venku je 5.6 °C

Rozumím, přepínám!

Rozumím, přepínám!

Středa 6. 4. - Neděle 29. 5.

Pořadatel: Pevnost poznání

Místo konání: Pevnost poznání, 17. listopadu 939/7, 779 00 Olomouc

Vstupné: Zdarma v rámci vstupného do Pevnosti poznání

O akci

Jak spolu komunikují zvířata a rostliny, jaké existují signály ve vesmíru nebo na jakých principech je založena vojenská komunikace? Připravili jsme si pro vás dvouměsíční akci, která ukáže sdílení informací z pohledu vědy.

Řeč zvířat a rostlin
Hra se týká komunikace zvířat a rostlin. Ukážeme si nejrůznější druhy přenosu informací (zvukové, vizuální, pachové, elektrické). Věděli jste, že i rostliny mají smysly a jsou schopny reagovat na podněty - mohou volat o pomoc nebo bránit své teritorium?

Signály ve vesmíru
V expozici budou ukázky komunikace s roboty na Zemi nebo na Marsu. Na časovou osu nalepíme ukazatele o tom, jak dlouho trvá poslat signál na různá místa Sluneční soustavy. Také si vyzkoušíte po domácku vyrobené přístroje, určené k přenosu zvuku (pomocí světla či indukce).

Dialog s mapou
Seznámíme vás s ustálenými mapovými prvky, co značí jednotlivé barvy, jak se zpracovávají data, vybírají intervaly apod. Na stanovištích budou také tyflo mapy a haptické mapy (pro zrakově znevýhodněné osoby). Podíváte se také na náš nový exponát Souřadnice. O víkendu 9. a 10. dubna se navíc můžete těšit na zajímavý workshop.

Chemičtí poslové
Chemický workshop zaměřený na způsob, kterým naše tělo komunikuje s okolím a vnímá vjemy kolem sebe. Zaměříme se na každý ze smyslů samostatně a vysvětlíme si povahu komunikace - jak probíhá přenesení vjemu do mozku.

Workshop LOGIK
Workshop pro celou rodinu! Budeme vyrábět klasickou hru Logik, což je známá hlavolamová společenská hra. Ve světě se prodávala pod názvem Mastermind. Hrají ji dva hráči, z nichž jeden vytvoří tajnou kombinaci kolíčků různých barev a druhý se ji snaží uhodnout. Po každém pokusu se hádající hráč dozví, kolik kolíčků umístil správně a kolik špatně.