Reklama

Středa 23. ledna 2019, svátek má Zdeněk, venku je -9.1 °C

Plynutí času

Plynutí času

Výstava

Čtvrtek 12. 10. 2017 / 18:30 - Neděle 11. 3. 2018 / 18:00

Pořadatel: Muzeum umění Olomouc

Místo konání: Muzeum moderního umění, Denisova 47, Olomouc

O akci

Výstava slovenského sochaře Jozefa Jankoviče, který patřil od šedesátých let dvacátého století k nejvýraznějším osobnostem slovenského umění a brzy dosáhl i mezinárodního uznání, ale komunistickým pohlavárům se typ jeho angažovaného umění nezamlouval. To, jak Jankovič chápal angažovanost, ukazuje případ se sousoším Oběti varují z let 1967–69 pro Památník SNP v Banské Bystrici. Podle zadání měl vytvořit sousoší na téma „vítězství“, svévolně ho však změnil na příznačnější „oběť“. Odvážné monumentální dílo komunističtí normalizátoři v roce 1972 „uklidili“ a do Banské Bystrice se vrátilo až v roce 2004. V sedmdesátých a osmdesátých letech Jankovič nemohl tvořit plastiky, a tak se věnoval například šperku či grafice. Lze jej dokonce považovat za jednoho z průkopníků počítačové grafiky ve slovenském prostředí, kde uplatnil osobitý rukopis své sochařské tvorby.

Vernisáž se uskuteční 12. října v 18:30

Olomoucká výstava představí nejvýznamnější díla Jankovičovy tvorby z konce šedesátých a začátku sedmdesátých let, tedy času formování osobních výtvarných programů a reakcí na nejaktuálnější evropské umělecké tendence, kdy Jankovič přišel s motivem naddimenzovaných lidských končetin, přecházejícím k expresivním plastikám s poselstvím naléhavého apelu v rámci aktuálního celospolečenského dění. Nebudou chybět ani stěžejní ukázky dokreslující autorovo tvůrčí uvažování v následujících letech, kdy se v rámci postmoderního tvarosloví ke slovu dostala groteska a svérázně podala pocit pramenící z hledání svobody a absurdnosti zažívaných situací.

Olomoucká výstava, na níž se umělec koncepčně podílel, měla být oslavou jeho osmdesátin. Vernisáže se však Jozef Jankovič bohužel nedožil, nečekaně a náhle zemřel letos v létě.