Reklama

Sobota 23. února 2019, svátek má Svatopluk, venku je -3.5 °C

Od Zborova k republice / Vojtěch Preissig – životem pro vlast

Od Zborova k republice / Vojtěch Preissig – životem pro vlast

Výstava

Pátek 5. 10. 2018 - Neděle 13. 1. 2019

Pořadatel: Vlastivědné muzeum Olomouc

Místo konání: Vlastivědné muzeum Olomouc, náměstí Republiky 5, Olomouc

O akci

Výstavní projekt k 100. výročí vzniku samostatného československého státu

V uplynulých sto letech prožili Češi a Slováci nespočet příběhů – běžných, se slavnostním nádechem i těch s tragickým vyústěním. Každý z oněch osudů, ať už naplněný ve společném státě nebo v rámci jedné či druhé samostatné země, můžeme s odstupem času označit za jedinečný. Na mnohé z nich jsme však zapomněli. Na dlouhá desetiletí se mezi oněmi "zapomenutými" ocitli nespravedlivě také muži, kteří se významně zasloužili o vznik samostatného československého státu – příslušníci našich zahraničních legií. Právě jim a jejich odkazu jsou obě výstavy věnovány.

OD ZBOROVA K REPUBLICE
Jak již napovídá samotný název výstavy, jejím cílem je připomenout návštěvníkům zejména působení dvou jednotek československých legií v Rusku po válce úzce spojených s Olomoucí – 6. střeleckého pluku "Hanáckého", jehož příslušníci se výrazně zapsali mj. do průběhu bitvy u Bachmače, a 2. jízdního pluku „Sibiřského“. Opomenuta ale pochopitelně nezůstala ani činnost československých legií ve Francii a Itálii.

VOJTĚCH PREISSIG – ŽIVOTEM PRO VLAST
Druhá z výstav je věnována dílu a životnímu odkazu jednoho z našich nejvýraznějších a nejvšestrannějších výtvarných umělců první poloviny 20. století, Vojtěcha Preissiga. Širší veřejnosti je znám zejména jako tvůrce výrazově silných náborových plakátů určených pro československé legie, zvláště pak ve Francii, které byly v roce 1918 vydány ve velkém množství také v pohlednicovém formátu a byly takto šířeny v řadách francouzských a italských legionářů. Burcoval jimi veřejnost k boji za svobodu, kterému posléze, za nacistické okupace Československa, obětoval i svůj život.