Reklama

Sobota 25. května 2019, svátek má Viola, venku je 8.8 °C

Nová hudba pro Golema

Proběhlé termíny

Pátek 17. 5. / 19:00

Pořadatel: Dvořákova Olomouc

Místo konání: Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc

Vstupné: 120 Kč Koupit vstupenku

O akci

Program v rámci 18. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc

Film Jak Golem na svět přišel (1920) režiséra Paula Wegenera je považován za jedno z největších klasických děl německé expresionistické kinematografie 20. let. Po dlouhou dobu byl k dispozici pouze v nekvalitních zahraničních kopiích, ale v roce 2018 přišlo do Nadace Friedricha Wilhelma Murnaua v německém Wiesbadenu oznámení, že byl v jednom významném evropském archivu nalezen originální 35mm negativ německé verze. Tento negativ byl zrestaurován a jeho výslednou podobu uvidíte.
Film byl natočen podle legendy z 16. století. Vypráví příběh rabbiho Löwa, který vytvořil Golema, aby ochránil svůj lid před císařským pronásledováním, a popisuje, jak Golem nakonec téměř zničil židovskou komunitu ve staré Praze. Robert Israel k filmu vytvořil hudbu ve stylu 20. let. Kromě jeho autorských skladeb je k dokreslení atmosféry tohoto spletitého díla použit i dobový hudební materiál.

Program:
"Jak Golem na svět přišel" / "Der Golem: Wie er in die Welt kam"
Fantasy / Horor (Německá říše, období tzv. Výmarské republiky 1920)
Režie Carl Boese, Paul Wegener
Kamera Karl Freund
V hlavních rolích
Paul Wegener, Albert Steinrück, Lyda Salmonova
Moravská filharmonie Olomouc
Dirigent a autor hudby Robert Israel

Festival Dvořákova Olomouc
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. Více informací o letošním ročníku v článku →