Reklama

Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta, venku je 9.6 °C

POZOR! Vzhledem k mimořádným opatřením vlády se mnohé plánované akce ruší! Doporučujeme informovat se přímo u pořadatelů, zda dané akce proběhnou.

Kulturní dědictví UNESCO - Ukrajina

Kulturní dědictví UNESCO - Ukrajina

Výstava

Čtvrtek 1. 10. - Neděle 15. 11.

Pořadatel: Vlastivědné muzeum Olomouc

Místo konání: Vlastivědné muzeum Olomouc, náměstí Republiky 5, Olomouc

O akci

Premiéra unikátního výstavního projektu, který se skládá ze tří částí a nabídne komplexnější pohled na kulturní dědictví UNESCO, ale i významný vztah k české kultuře. Hlavní část výstavy představí všechny položky světového seznamu UNESCO za Ukrajinu. Patrně pro nás nejzajímavější položkou seznamu je Rezidence bukovinsko-dalmátských metropolitů v Černovicích (v současně době univerzitní sídlo), které postavil český architekt a mecenáš Josef Hlávka. I přes tuto silnou českou stopu je tato památka zapsaná na seznam UNESCO jen za Ukrajinu.

I z tohoto důvodu druhá část výstavy nabídne přehled bohaté historie česko-ukrajinských vztahů a opět nabízí u nás ne příliš známé osobnosti a události.

Třetí část výstavy nabídne výstavu prací legendární ukrajinské malířky Anastasie Rak, která se specializovala na propagaci a rozvoj speciální techniky malování na skle. Výstava byla s velkým úspěchem představena např. v Paříži, ale i dalších zemích. Poslední část představuje mistrovství ukrajinských národních řemesel a nabídne i ukázky řemesel zapsaných na světový seznam UNESCO (např. Petrikovská malba).