Reklama

Neděle 17. února 2019, svátek má Miloslava, venku je 6.3 °C

Krajina posedlá tmou//Gabriela Dorazilová//Markéta Dlouhá

Krajina posedlá tmou//Gabriela Dorazilová//Markéta Dlouhá

Výstava

Pondělí 7. 1. 2019 / 18:30 - Úterý 11. 12. 2018

Pořadatel: Letní kino Olomouc - Klid v ruchu

Místo konání: Letní kino Olomouc, Pekární 26, Olomouc

O akci

Vernisáž a samotná výstava byla posunuta na leden z důvodu nemoci autorky

Krajina posedlá tmou? Dalo by se říct, že je to téměř náhodný dialog dvou krajin. Je překvapující, že zdánlivě odlišné způsoby práce v sobě nesou spoustu podobností. Detailní přístup k práci, nebo třeba náměty, které se vezou na společné notě krajiny, která je spíše neexistující,ale...kdo ví?

Gabriela Dorazilová pracuje s jehlou,nití a látkou jako s tužkou a papírem. Zaznamenává skici prostředí, kde se nachází a kudy jde. Záznamy se překrývají a prolínají. Jedno místo/věc navazuje na druhé. Pojí se do nereálných navrstvených krajin a koláží věcí kolem. Prostě výšivka

Krajina posedlá tmou, krajina ozářená světlem. Jedna a ta samá krajina. Pokaždé trochu jinde. Je to krajina, která se noří do černé látky nebo se černou tiskařskou barvou zapouští do světlého papíru. Občas na nějaký výběžek dopadne světlo a ukáže se nám s velkou slávou a barevností. Jinak zůstává ve stínu a skrývá se. Ve tmě je skryto mnoho barev a tvarů, které se ale vždy nakonec s paprsky světla ukážou.

Markéta Dlouhá ráda pracuje s přístupem, kdy si může celý proces tvorby projít a doslova osahat. Čím je cesta k výsledku složitější, tím lépe. Baví ji se do práce úplně ponořit a vynaložit při tvorbě veškeré a koncentrované úsilí. Tečkované linoryty jsou jako tkaní koberce a mají tedy hodně společného s výšivkou. Je to způsob meditace, kde každý milimetrový dotyk vedle jde vidět a mnohdy právě ten, co je vedle není na škodu. Markéta pracuje přímo na matrici. Třeba i při litografii pracuje přímo na kámen. Nikdy nepracuje se skicami a předkresbami. Kdyby s nimi pracovala, jakoby vše už bylo řečeno. Kresby, které vznikají tedy nikdy nejsou modifikací ani přenesením, často si kreslí jen tak a nedotýká se tématu. Tyhle kresby jsou ukryté.