Reklama

Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana, venku je 1.7 °C

Kameny pod mikroskopem aneb barevný svět hornin

Kameny pod mikroskopem aneb barevný svět hornin

Výstava

Proběhlé termíny

Pátek 15. 9. 2023 - Neděle 7. 1. 2024

Pořadatel: Vlastivědné muzeum Olomouc

Místo konání: Vlastivědné muzeum Olomouc, náměstí Republiky 5, Olomouc

O akci

Čedič, mramor a pískovec zná asi každý. Ale co třeba pegmatit, svor nebo znělec? I to jsou názvy hornin, které můžete od 15. září zhlédnout v Mendelově sálu Vlastivědného muzea v Olomouci. K vidění tam bude výstava Kameny pod mikroskopem aneb barevný svět hornin.

Myslíte si, že horniny jsou jednotvárné, šedivé a naprosto nezajímavé? Přesvědčíme vás o opaku. Pod mikroskopem v sobě obyčejný kámen ukrývá barevný vesmír minerálů. Horniny jsou součástí zemské kůry, po které denně chodíme a kterou využíváme. Jsou výsledkem nahromadění nerostů a mohou být jak zpevněné, tak i nezpevněné. Jde tedy o nejrozšířenější a nejvýznamnější složku neživé přírody. Jsou směsí minerálů a jejich složení nelze vyjádřit chemickým vzorcem. Náhodnému pozorovateli se mohou zdát jednotvárné, šedivé, mrtvé a naprosto nezajímavé. Zkušený geolog však na základě okem viditelných minerálů může orientačně určit, o jakou horninu se jedná. Nejpřesněji se ale horniny určují pod mikroskopem.

Díky nové výstavě, která bude ve Vlastivědném muzeu v Olomouci otevřena od 15. 9. 2023 do 7. 1. 2023 nyní máte unikátní možnost nahlédnout do pozoruhodně pestrého světa optické mikroskopie a odhalit tak, že i naprosto obyčejný kámen v sobě ukrývá celý barvitý vesmír minerálů, které běžným okem nelze vidět.

Vystaveno bude asi 40 exponátů, které pochází hlavně z České republiky. Jde o základní horninové typy nacházející se na našem území. Návštěvník však bude moci vidět i horniny pocházející z Mongolska a Islandu a další zajímavé předměty z Rakouska Uherska a východního Německa.