Jindřich Štreit
Výstava
Proběhlé termíny
Pátek 30. 6. - Neděle 20. 8. |
Pořadatel: Galerie Šantovka
Místo konání: Galerie Šantovka, Polská 1, Olomouc 779 00
O akci
Výstava světoznámého fotografa a ikony české fotografické scény Jindřicha Štreita představí na více než sto snímcích 5 témat z autorovy minulé i současné tvorby. Fotografie z jeho cest po Francii a Japonsku budou uveřejněny vůbec poprvé.
Jednotlivé tematické sekce
1. sekce - Fotografie z knih Freudova pohovka, Kláda, Merkátor
0. patro před prodejnou H&M
Světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit a olomoucká spisovatelka Kamila Holásková spolupracují již několik let. Společně připravili a publikovali již tři povídkové soubory (Freudova pohovka, Kláda, Merkátor) doplněné fotografiemi. Jednotlivé příběhy sledují obyčejného člověka, který ne vždy dokáže správně řešit nastalou situaci. Fotografie Jindřicha Štreita dotváří atmosféru děje příběhem okamžiku skutečných lidí, třebaže je nelze bezprostředně spojovat s hrdiny povídek a novel. Příběhy reálných postav na fotografiích Jindřicha Štreita prožívají stejné emoce jako postavy povídek Kamily Holáskové.
2. sekce - Ruka v ruce
1. patro u vstupu „z lávky“
Organizace Ruka pro život pracuje pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením, pro lidi s poruchami autistického spektra a přidruženým chováním náročným na péči. Sekce s názvem „Ruku v ruce - touha je zázrak“ je zakončením dlouhodobého projektu této organizace a fotografa Jindřicha Štreita, který po celý rok 2016 fotografoval uživatele ve třech sociálních službách v Brně, Praze i Litomyšli. Lidé s tímto postižením nejsou stále v centru zájmu naší společnosti, potýkají se s nepříznivou finanční situací a jejich rodiny i oni sami žijí s vidinou nejasné budoucnosti. Pro lidi s poruchou autistického spektra stále neexistuje dostatek sociálních služeb, které by jim mohly nabídnout pomoc a zabezpečit všechny potřeby. Jedním z cílů výstavy proto je i snaha ukázat život lidí s tímto postižením široké veřejnosti.
3. sekce - Být doma / paliativní péče
1. patro před prodejnou Tempis
Tato sekce představuje výběr z knihy Být doma, vydané na podzim 2022. Fotografie vznikaly v letech 2020 a 2022 v oblasti působnosti Charity Šumperk, podobný obrázek terénní paliativní péče by ale mohl vzniknout kdekoliv v České republice. Kniha Být doma vznikla především pro podporu rozvoje domácí specializované paliativní péče - www.bytdoma.cz.
4. sekce - Francouzská kolekce
2. patro před kinem Premiere Cinemas
Jindřich Štreit fotografuje lidi. Nejsou to jen portréty, ale snaží se je zachytit při jejich činnostech. Není to jen práce, ale rád je fotografuje i ve volném čase, při zábavě, nedělní bohoslužbě nebo v jejich domácím prostředí. Vidíme zde lidi různých generací, od dětí až po starší lidi. Jde o setkávání a zachycení jejich života v bezprostředním přímém přenosu, přičemž autor diváka vtahuje do příběhu. Zaznamenává především takové prvky chování, které evokují nějaké pocity, jež nelze postihnout a rozpoznat jinak než fotografickou momentkou. Fotografie vznikaly v různých částech Francie. Byla to Remeš, byl to Saint Quentin, Bretaň nebo Alsasko. Z fotografií čiší radost ze setkání. Život je úžasný!
5. sekce - Japonská kolekce
1. patro před prodejnou GATE
Jindřich Štreit byl pozván do Japonska, aby zachytil život japonské vesnice. Metodu, na kterou je zvyklý, využil i v tomto pro nás exotickém prostředí. Snažil se být součástí tamního dění a zaznamenávat běžné, každodenní žití prostých lidí. Byly to především ženy, které pracují na polích nebo v domácnosti. Zajímavé byly kontrasty života vesnice. Na pole přijíždí auty poslední generace, ale pracují s tradiční motykou. Mnoho práce se musí udělat ručně. Pro sblížení se s místními se fotograf zapojoval do práce při sklizni rýže, přitom ale stále vnímavě pozoroval, co se děje kolem něho. Fotoaparát měl stále při ruce a tak se mu podařilo zachytit to, co je věčné. Obyčejný život.