Reklama

Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata, venku je 13.9 °C

Jaromír 99: Mimosezóna

Jaromír 99: Mimosezóna

Výstava

Pátek 26. 8. - Sobota 31. 12.

Pořadatel: Muzeum umění Olomouc

Místo konání: Muzeum moderního umění, Denisova 47, Olomouc

O akci

Výstava téměř tří desítek tisků výtvarníka Jaromíra 99, které jsou součástí knihy Mimosezóna, je k vidění kavárně (nyní mimo provoz) v 1. patře Muzea umění Olomouc. Soubor spoluvytváří obrazový doprovod k textům písní, které Jaromír 99 napsal pro své kapely Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Letní kapela a Kafka Band.

Jaromír 99, vlastním jménem Jaromír Švejdík, je jako výtvarník známý osobitým projevem, který uplatnil například ve velmi ceněných komiksech. Spolu s Jaroslavem Rudišem vytvořili trilogii Alois Nebel, výtvarně zpracoval i komiksy Zámek, Zátopek či Zatím dobrý. „V posledních letech tvoří Jaromír 99 svá díla převážně v elektronické verzi. Základní skici kreslí v iPadu a hlavní práci dodělává v grafickém tabletu. Hotové dílo pak tiskne v inkoustové tiskárně na speciální grafický papír,“ přibližuje autorův kurátor Miroslav Houška. „Jedná se o celosvětový trend moderní grafiky. Tisk je velmi "hustý" a připomíná techniku sítotisku. Všechny grafiky mají omezený náklad 99 kusů a každá z nich je číslovaná s vlastnoručním podpisem Jaromír 99.“

Slavnostní vernisáž se koná 14. 9. 2022 v 18:30 s minikoncertem a autogramiádou Jaromíra 99, ale výstava je návštěvníkům přístupná už od 26. 8. 2022.