Reklama

Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš, venku je 22.6 °C

Flashback: Hermit 1992–1999

Flashback: Hermit 1992–1999

Výstava

Proběhlé termíny

Čtvrtek 4. 5. - Neděle 17. 9.

Pořadatel: Muzeum umění Olomouc

Místo konání: Muzeum moderního umění, Denisova 47, Olomouc

O akci

Na začátku devadesátých let to bylo zjevení. Do barokního cisterciáckého kláštera v Plasích na Plzeňsku přijížděli od roku 1992 na umělecká sympozia a festivaly Hermit autoři ze západní Evropy, Spojených států, Asie, Austrálie i Afriky.

Archiv z těchto akcí, který obsahuje publikace, texty, fotografie, zvukové nahrávky, videa i odkazy na paralelní aktivity v Evropě, přijalo v roce 2019 Muzeum umění Olomouc a nyní je prezentuje na nové výstavě Flashback: Hermit 1992–1999.

Archivní část výstavy prezentovaná ve výstavním sále Kabinet představuje Hermit prostřednictvím archiválií, fotografií, videodokumentů, zvukových nahrávek a původních děl, která v Plasích vznikla nebo zde byla vystavena.

Druhá část expozice je v Salonu, kde se postupně představí dvě realizace umělců, kteří se sympozií v Plasích účastnili, a nyní připravují díla navazující na jejich tamní působení. První je interaktivní zvuková instalace Trans(port)(l)ation nizozemských umělců Maria van Horrika a Petry Dubach, která mimo jiné zhudebňuje jízdní řády olomouckých dopravních prostředků, a na ni v červenci naváže audiovizuální prostředí O-líheň, které vznikne během performance Petra Nikla a Ondřeje Smeykala.

Události odehrávající se mezi lety 1992–1999 v západočeských Plasích nebyly dosud souhrnně odborně zpracovány a jejich dopad se tak pohybuje spíše na úrovni odborného konsenzu a dobového sentimentu. Přesto jsou důležitou výpovědí o mezinárodním uměleckém a neinstitucionálním výstavním provozu v devadesátých letech v České republice.