Reklama

Čtvrtek 23. května 2019, svátek má Vladimír, venku je 11.2 °C

Dvořákův americký sen

Proběhlé termíny

Úterý 21. 5. / 19:00

Pořadatel: Dvořákova Olomouc

Místo konání: Vlastivědné muzeum Olomouc, náměstí Republiky 5, Olomouc

Vstupné: 150 Kč Koupit vstupenku

O akci

Program v rámci 18. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc

Hudebně-literární pořad Dvořákův americký sen se vrací v úryvcích z korespondence i v autentických psaných dokumentech k devadesátým letům 19. století, kdy Antonín Dvořák působil ve Spojených státech amerických. K jeho žákům na konzervatoři v New Yorku tehdy patřila i řada velmi talentovaných Afroameričanů a původních obyvatel Ameriky – indiánů.
V rámci koncertního programu zazní kromě Dvořákových skladeb i nepříliš známé kompozice jeho studentů: Willa Mariona Cooka, Harveye Worthingtona Loomise a Harryho Burleighe. Tito autoři ve svých dílech čerpají mimo jiné ze zdrojů původní indiánské hudby, uplatňuji však také hudbu černošských gospelů. Koncertní program Dvořákův americký sen je názornou ukázkou souvislostí a inspiračních vlivů, které na skladatele během jeho pobytu v Americe působily.

Program:
Scott Joplin, Antonín Dvořák, Will Marion Cook, Harvey Worthington Loomis, Harry Burleigh
Program doprovází úryvky z tzv. "amerických" dopisů (korespondence Antonína Dvořáka).
Účinkují
Petra Vondrová mezzosoprán
Irvin Venyš klarinet
Martin Kasík klavír
Jan Šťastný mluvené slovo

Festival Dvořákova Olomouc
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. Více informací o letošním ročníku v článku →