Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Domov a svět: Kino střední Evropa

Domov a svět: Kino střední Evropa

Výstava

Proběhlé termíny

Čtvrtek 2. 6. 2022 - Neděle 23. 10. 2022

Pořadatel: Muzeum umění Olomouc

Místo konání: Muzeum moderního umění, Denisova 47, Olomouc

O akci

Speciální program Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) propojuje stávající stálou expozici věnovanou v tuto chvíli již uplynulému “století relativity” a století nové, čerstvé, shodně překotné - století dvacáté první. Propojuje také obě prizmata, kterými se instituce dlouhodobě profiluje - muzeum a fórum. V několika uzavřených edicích nabízí pohled na regionálně specifická témata, která mají nicméně ambici či potenciál tuto zkušenost zevšeobecnit. Využívá přitom především tvůrčích možností autorského filmu a videa.

Kino střední Evropa je součástí projektu Domov a svět, jehož perspektivu soustředí na problematické či přímo bolestné momenty středoevropských dějin a formování osobní i sdílené identity. Mezi jinými se obrací k otázkám kulturního odcizení (Wilhelm Sasnal), vyhnanectví (Mark Ther) či holokaustu (Sarah Dobai). Tematizuje také vlastní hledání domova - v produkci Muzea umění Olomouc vzniká nové dílo Habimy Fuchs reflektující prvotní mýtus evropské civilizace, vyhnání z ráje. Především je zde ale představen další vhled do imaginativního a tvůrčího světa Mirosława Bałky, hlavního hosta letošní sezóny SEFO. Právě on je případnou protiváhou edice vstupní, nejpalčivější, která reaguje na aktuální situaci - a je věnována současným ukrajinským autorům. Jsou-li dějiny lidstva “bojem o kontrolu nad středem světa”, jak píše britský historik Peter Frankopan, je čas poučit se ze zkušeností, které střední Evropa má - a učinit ze středu celek.  

Struktura samostatných kapitol Kina střední Evropa je proměnná, reaguje na situaci, způsob prezentace se přizpůsobuje zvolenému hledisku. Přesto však ve výsledku dochází k propojení - společným osudem jsme nakonec svázáni všichni, napříč prostorem a časem.