Reklama

Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj, venku je 8.5 °C

Černomoří a Ukrajina na historických mapách

Černomoří a Ukrajina na historických mapách

Výstava

Proběhlé termíny

Pátek 20. 10. 2023 - Neděle 14. 1. 2024

Pořadatel: Vlastivědné muzeum Olomouc

Místo konání: Vlastivědné muzeum Olomouc, náměstí Republiky 5, Olomouc

O akci

Výstava ukáže návštěvníkům jednu z nejstarších map s názvem Ukrajina.

Proslulá i méně známá mapová díla významných kartografů a vydavatelských domů ze soukromé sbírky budou od 20. 10. 2023 k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci na výstavě s názvem Černomoří a Ukrajina na historických mapách 16. - 18. století. Na mapách budou představeny periferní oblasti jihovýchodní Evropy v kontextu dějin raného novověku. K vidění bude i jedna z nejstarších map s názvem Ukrajina.

Černomoří bylo a je tavicím kotlem národů, jazyků, náboženství a historických událostí. O tom všem nám mohou vyprávět staré mapy, které úžasným způsobem propojují vědu, techniku, umění i dějiny. Mapy také dokumentují objevy, nově dobytá území a hranice, které vznikaly jako důsledek válek i mírových dohod.

Čtyři desítky starých map ze soukromé sbírky, které budou vystaveny v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci, prezentují návštěvníkům podobu území v klíčovém období vzniku ukrajinské politické identity. Šlo o období 16. až 18. století, kdy začaly vystupovat do popředí pojmy jako svoboda a občanství.