Reklama

Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona, venku je 18.2 °C

Antické báje a mýty na hradě Šternberk

Antické báje a mýty na hradě Šternberk

Proběhlé termíny

Sobota 18. 3. / 10:00
Sobota 18. 3. / 13:00

Pořadatel: Hrad Šternberk

Místo konání: Hrad Šternberk, Horní náměstí 6, Šternberk

Vstupné: 180 / 140 / 50 Kč

O akci

Státní hrad Šternberk nabízí všem návštěvníkům netradiční prohlídku hradu s názvem  „Antické báje a mýty“. 

V rámci této netradiční prohlídky přiblížíme našim návštěvníkům svět antiky prostřednictvím řecko-římské mytologie, bájí a legend zrcadlící se na uměleckých památkách hradu Šternberk. V rámci prohlídky navštívíte obě patra hradu, kde vám naši průvodci představí na instalovaných exponátech řeckou mytologii.

Osvětlíme vám postavení Dia a jeho manželky Héry, s kým se Zeus musel vypořádat, než se prosadil do čela řecké božské společnosti a jak se jmenovalo a vypadalo v představách antického lidu peklo. Bez se nemine povšimnutí Apollón a jeho družky Múzy, seznámíme se s pohnutým, útrpným osudem Prométheovým s dobrým koncem, nevynecháme sílu lásky Orfea k Eurydice, tragický skon tohoto legendárního Thráka a ani vliv zobrazování Orfea na rané ztvárňování Ježíše Krista.

Chcete-li se dovědět, kdy se během svého životního běhu největší řecký hrdina při dobývání Tróje Achilleus ocitnul v ženských šatech a jako žena byl nucen i vystupovat, využijte naší nabídky.

Vedle okrajově dotčené války trojské neopomeneme jiný přeslavný příběh z množiny antických bájí: výprava Iásonova za zlatým rounem. Ve spojitosti s předmětem snažení Argonautů se rozebere rovněž fenomén Řádu zlatého rouna, jeho promítnutí se do zemí Koruny české. Mezi nositeli řádu byli též vlastníci hradu Šternberk a v jeho areálu je to znát.