Reklama

Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie, venku je 3.5 °C

Antické báje a mýty

Antické báje a mýty

Proběhlé termíny

Sobota 16. 3. / 10:00
Sobota 16. 3. / 13:00

Pořadatel: Hrad Šternberk

Místo konání: Hrad Šternberk, Horní náměstí 6, Šternberk

Vstupné: 200 / 160 / 60 Kč

O akci

Státní hrad Šternberk nabízí všem návštěvníkům netradiční prohlídku hradu s názvem Antické báje a mýty.

V rámci této speciální prohlídky vám bude přiblížen svět antiky prostřednictvím řecko- římské mytologie, bájí a legend zrcadlících se na uměleckých památkách hradu Šternberk. Navštívíte obě patra hradu, kde vám naši průvodci představí na instalovaných exponátech řeckou mytologii.

Návštěvníkům se kupříkladu osvětlí postavení Dia a jeho manželky Héry, s kým se Zeus musel vypořádat, než se prosadil do čela řecké božské společnosti a jak se jmenovalo a vypadalo v představách antického lidu peklo. Nemine se bez povšimnutí Apollón a jeho družky Múzy, seznámíme se s pohnutým, útrpným osudem Prométheovým s dobrým koncem, nevynecháme sílu lásky Orfea k Eurydice, tragický skon tohoto legendárního Thráka a ani vliv zobrazování Orfea na rané ztvárňování Ježíše Krista.

Chcete-li se dovědět, kdy se během svého životního běhu největší řecký hrdina při dobývání Tróje Achilleus ocitnul v ženských šatech a jako žena byl nucen i vystupovat, využijte naší nabídky.

Vedle okrajově dotčené války trojské se neopomene jiný přeslavný příběh z množiny antických bájí: výprava Iásonova za zlatým rounem. Ve spojitosti s předmětem snažení Argonautů se rozebere rovněž fenomén Řádu zlatého rouna, jeho promítnutí se do zemí Koruny české. Mezi nositeli řádu byli též vlastníci hradu Šternberk a v jeho areálu je to znát.

Uvedené a další relevantní témata budou demonstrovány na široké škále uměleckých děl deponovaných na objektu formou obrazů i sochařských prací a zavítáme přitom do obou pater hradu.

Rezervace
- telefon: 585 012 935, 725 718 059