Reklama

Pondělí 27. května 2019, svátek má Valdemar, venku je 25.8 °C

Academia Film Olomouc 2019

Academia Film Olomouc 2019

Proběhlé termíny

Úterý 23. 4. / 13:00 - Neděle 28. 4.

Pořadatel: AFO - academia film olomouc

Místo konání: Olomouc

Vstupné: zdarma na základě akreditace

O akci

54. ročník vzdělávacího filmového festivalu Academia Film Olomouc (AFO)

Bohatý festivalový program přiblíží taje naší planety i vesmíru a představí zásadní posuny ve vědeckých objevech formou faktografických filmů, dokumentů a diskuzí, přednášek či panelových debat s hosty z oblasti vědy i filmového průmyslu.

Letošní programové sekce:
Mýtus
Mýtus jako něco co čteme, šíříme, vytváříme a žijeme. Mýtus jako něco, co bylo ještě před vědou. Mýty jsou nedílnou součástí všech kultur a během tisíců let formovaly naše vidění světa. Skrze přiblížení mechanismů, kterými jsou mytické příběhy vytvářeny, odhalíme univerzální povahu příběhů, jenž pohánějí mytologie, ale i svět kolem nás. Přijďte zjistit jak funguje náš pleistocenní mozek a proč pro orientaci ve světě potřebujeme příběhy.

Propaganda
Propaganda je v politickém sektoru tabu, ale válka o pravdu vrcholí. Proč se tolik lidí uchyluje ke konspiračním teoriím a proč bývá vítězství pravdy komplikované? Sekce vysvětlí manipulativní postupy politických režimů a nastíní, jak tvůrci obsahu sociálních sítí a dalších nových médií tyto taktiky přejali a transformovali. Čekají vás snímky odhalující nástroje a postupy propagandy a společně s hosty festivalu se zaměříme na to, jak informace třídit a jak rozpoznat ty, které jsou šířeny za účelem ovládání názorů jednotlivců i mas.

Měsíc
Blíží se významné výročí 50 let od přistání mise Apollo 11 na měsíčním povrchu. Datum 20. 7. 1969 bylo dnem, který se zapsal do historie kosmonautiky, ale i do historie jako takové. Programová sekce skrze populárně vědecké dokumenty i hrané snímky připomene nejen mise Apollo a Gemini, ale také současné bádání a budoucnost cest na Měsíc.

Zapomenuté dějiny
Dějiny jsou mnohdy mylně považovány za všeobecně platný a objektivní záznam naší minulosti. Používají se jako nevyvratitelný důkaz o podstatě věcí, doklad toho, že společenské a politické změny jsou nesmyslné a nepraktické, či jako nástroj udržování strachu. I proto jsme se rozhodli věnovat pozornost příběhům, které z různých důvodů do oficiálního výkladu dějin nepatří. Ty, na které bylo zapomenuto, či byly úmyslně z historie vymazány. Do centra naší pozornosti nepostavíme vítěze, kteří psali dějiny. Naopak se zaměříme na ty, kterým byla možnost napsání vlastního příběhu zamítnuta nebo se na ně pro jistotu zapomnělo.

Původ umění
Umění posouvá hranice lidského vědění a myšlení podobně jako věda. Programová sekce AFO se bude zabývat prvotními kreativními a estetickými projevy lidí. Dostaneme se tak ke kořenům umění v lidských kulturách od pravěkých jeskynních maleb v Evropě, přes kresby v afrických skalách v Egyptě či jižní Africe až po starodávné předchůdce dnešních komiksů. Představíme současné vědecké poznatky o potřebách hudebních projevů u předků moderního člověka. Zjistíme, jak umění utvářelo lidský mozek v průběhu desítek tisíc let.

Bojovnice
Ve společnosti stále převládá obecně sdílený názor, že ženy v našich dějinách plnily převážně submisivní pečovatelskou roli a coby dárkyně života potřebovaly ochranu svých silnějších partnerů – mužů. Nejnovější výzkumy v oblasti archeologie spolu s dekonstruktivistickými přístupy k tzv. velkým dějinám nicméně ukazují opak. Ženy často aktivně bojovaly, aby chránily, loupily nebo napomáhaly expanzi svých říší. I proto se jedna z letošních AFO sekcí zaměřuje na bojovnice. 

Archivní horečka
Programová sekce s názvem Archivní horečka na jedné straně propojuje některá další programová témata letošního AFO, zejména Propagandu, Mýtus a Zapomenuté dějiny, na straně druhé nabízí selekci střihových archivních filmů, které v odpoledním televizním programu jen tak neuvidíte.

Podrobné informace o festivalu a možnosti akreditace naleznete zde →