Reklama

Neděle 5. července 2020, dnes je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, venku je 24 °C

A kdo vás zabije...

A kdo vás zabije...

Výstava

Proběhlé termíny

Pondělí 4. 5. - Úterý 30. 6.

Pořadatel: Paschalia Olomucensia

Místo konání: Kostel sv. Michala, Žerotínovo náměstí 1, Olomouc

O akci

Letos uplynulo 75 let od chvíle, kdy byl osvobozený koncentrační tábor Dachau a současně skončila dlouhá a krutá druhá světová válka. Tato výročí je třeba si připomínat a s nimi i osudy lidí, kteří pomoci druhým obětovali zdraví nebo dokonce život. Proto vznikla výstavní expozice „A kdo Vás zabije…“ Má jasný cíl: představit kněze z Olomouce a celé olomoucké arcidiecéze, kteří položili život za naši vlast v době 2. světové války.

Koncept výstavy vychází z klíčové knihy kněze olomoucké arcidiecéze Bedřicha Hoffmanna, vězněného v koncentračním táboře Dachau. Otec Hoffmann po válce působil v kostele sv. Michala v Olomouci.

Na výstavě můžete zhlédnout také dekrety k vyznamenání Československého válečného kříže 1939, které obdrželi katoličtí kněží z Moravy. Zajímavé dioráma zobrazuje čtyři nejdůležitější události. Pozorný návštěvník si může všimnout zajímavě zpracovaných detailů. Závěr výstavy připomene první oběť nastupujícího komunistického režimu, otce Antonína Vysloužila, zavražděného již v prosinci 1945.