Reklama

Úterý 18. prosince 2018, svátek má Miloslav, venku je 2.6 °C

5. předprojekce Jeden svět Olomouc - Ohrožená semínka

Film

Středa 14. 3. / 19:00

Pořadatel: Jeden svět 2018

Místo konání: Pevnost poznání, 17. listopadu 939/7, 779 00 Olomouc

O akci

Předprojekce snímku v rámci festivalu Jeden svět Olomouc 2018

Letošní sérii Promítej i Ty! uzavíráme snímkem Ohrožená semínka, jenž barvitým způsobem zachycuje problém, se kterým se setkáváme celý život, málokdo z nás si jej ale uvědomuje. Namísto desítek barevných a tvarových variant každé plodiny, běžně k vidění ještě v minulém století na každém tržišti, nacházíme teď v obchodech a na zahradách plodiny identické, vyšlechtěné pro svou odolnost a nejlepší výnos. V době zemědělských korporací není prostor pro diverzitu a když i zákon stojí na straně genetické unifikace, mají to nezávislí semenáři těžké. Mnoho semen jedinečných rostlinných druhů by tak už nadobro zmizelo ze světa nebýt semenných bank – míst, kde je toto přírodní dědictví pečlivě střeženo a uchováváno.

Před filmem v 17:30 proběhne workshop SEED BOMBS v režii studentského spolku Udržitelný Palacký. Po filmu proběhne beseda hosta s diváky.

Vstupné zdarma

Informace o filmu:
Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi. Podobných semenných bank je po celém světě několik. Každé semeno totiž v sobě koncentruje a nese minulé životní cykly přírody i člověka a je současně zárodkem budoucích. Farmáři a ostatní aktivisté se snaží uchránit poslední zbytky lokálních rostlinných variant, které ve světě geneticky modifikovaného typu zemědělství zbývají. Proti potravinářským nadnárodním gigantům se zdá jejich boj jako výkřik do tmy. Avšak kdo ví, zda tyto banky nebude lidstvo již brzy nezbytně potřebovat.

Režie: Taggart Siegel, Jon Betz
Země původu: USA
Rok výroby: 2016
Stopáž: 94 min.