Reklama

Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor, venku je 10.5 °C

„45“

„45“

Výstava

Proběhlé termíny

Středa 2. 9. - Sobota 26. 9.

Pořadatel: Galerie města Olomouce

Místo konání: Galerie města Olomouce, Dolní náměstí 7, 772 00 Olomouc

O akci

V Galerii města Olomouce vystavují v září letošního roku dvě jubilující malířky, Miroslava Trizuljaková a Zdena Höhmová. Obě narozené v roce 1955, spolužačky ze studií na pražské Akademii výtvarných umění (1975-81), osobnosti představující dva světy navzájem vzdálené a zároveň velmi blízké. Pojí je silné, výjimečné přátelství trvající 45 let, které je provázené řadou realizovaných společných výstav a uměleckých projektů včetně aktivit s mezinárodním dosahem.

Tvorbu Zdeny Höhmové charakterizuje osobitá volba témat a výtvarných prostředků. Pro její výtvarný projev je typická kombinace různých výtvarných technik, propojení olejomalby s kresbou uhlem nebo frotáží ve hladké i strukturální malbě, stejně tak jako práce s otisky barevných pigmentů, písku a grafitu, které tak spojují dva důležité a konstantní rysy její malířské tvorby – smysl pro experiment a cit pro zachování vnitřní kontinuity.

Miroslava Trizuljaková se po celou svoji profesní dráhu pohybuje mezi restaurátorskou prací a volnou malířskou tvorbou. Vše, co je v restaurování řeholí, nekonečnými hodinami dřiny, trpělivostí, hloubkou znalosti o řemesle, technických postupech, klasických i nových malířských materiálech a velkou citlivostí k originálním hodnotám právě restaurovaného díla, se v její volné tvorbě proměňuje na svobodný, radostný koncert.

Fotografie