Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela, venku je 4.8 °C

Sigma vstoupila do nové sezony dvěma duely s Opavou. První remizovala, druhý vyhrála

24.6.2017

Fotbalová Sigma odstartovala přípravu na podzimní část HET ligy. První dva přípravné duely odehrála ve Slatinicích proti nedávnému soupeři z druhé ligy SFC Opava. V prvním duelu remizovali Hanáci se Slezany 2:2, za Sigmu skórovali Jemelka s Manziou, a ve druhém vyhrála Sigma 3:2, když se dvakrát trefil Jakub Yunis a jednou Martin Hála.

Bidje Manzia nachytal rozehrávku Opavy, a skórovat tak mohl úplně do prázdné branky. V prvním utkání přípravy Sigma remizovala s Opavou 2:2. Ve druhém ji pak druhý tým zdolal 3:2. Bidje Manzia nachytal rozehrávku Opavy, a skórovat tak mohl úplně do prázdné branky. V prvním utkání přípravy Sigma remizovala s Opavou 2:2. Ve druhém ji pak druhý tým zdolal 3:2. Foto: Radek Heloňa

V prvním zápase nastoupila Sigma v brance s Buchtou, na stoperu s Jemelkou a Radakovičem, v záloze pak s trojicí Obročník, Javorek a Buchvaldek.
Domácí šli do vedení ve 13. minutě, když se po přímém kopu Tomáše Zahradníčka odrazil míč k volnému Václavu Jemelkovi a ten pohotovou ranou otevřel skóre.
Dlouho ale Hanáci nevedli. Defenzíva dala pět minut po trefě Jemelky příliš času Jurečkovi, který si navedl míč ke střele a skákavým pokusem k tyči překvapil Buchtu. Jurečka pak nachytal obranu Olomouce ještě ve 29. minutě, když utekl po pravém křídle a podruhé překonal Buchtu. Chvíli poté odešel kvůli drobnému zranění ze hřiště Šimon Falta, kterého vystřídal Kalvach.
Ve druhém poločase dokázala Sigma rychle vyrovnat. Bidje Manzia zlobil svojí rychlostí opavskou obranu a ve 49. vystihl špatnou malou domů SFC, míč si obhodil kolem brankáře a skóroval do prázdné branky. Právě Manzia měl několik dalších dobrých šanci, ale samostatné úniky už nedokázal gólově zakončit.
"Chtěli jsme dát do sestavy nové hráče Michala Obročníka s Petrem Javorkem, takže sehranost nám tam trošku vázla. Držení míče a rozehrávka nebyla úplně podle našich představ. Ale pokud jde o nasazení, bojovnost, tak to bylo v pořádku. Ale bude ještě trvat, než si noví hráči v záloze zvyknou na náš styl, na postavení v ofenzívě či defenzívě," řekl k prvnímu utkání s Opavou trenér Sigmy Olomouc Ladislav Onofrej.

SK Sigma Olomouc - SFC Opava 2:2 (1:2)

Branky: 13. Jemelka, 49. Manzia - 18. a 29. Jurečka. Rozhodčí: Mikyska – Antoníček, Caletka.
Sestavy:
SK Sigma Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček, Javorek, Obročník, Falta (30. Kalvach) - Buchvaldek, Manzia. Trenér: Ladislav Onofrej.
SFC Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Radić, Stříž – Kayamba, Jursa, Zavadil (65. A. Helebrand), Končal (72. M. Helebrand) – Jurečka, Puškáč. Trenér: Roman Skuhravý.

Ve druhém utkání museli Hanáci lepit sestavu, protože v obraně scházeli zranění Jan Štěrba (záda) a Aleš Škerle (nemoc), v záloze pak chyběl také Jakub Plšek (nemoc). Na stoperu tak nastoupil Jan Kotouč z béčka a dorostenec Jakub Juráš (nar. 1998), na levém beku pak Michal Surzyn také z B-týmu.
V utkání Sigma testovala venezuelského ofenzivního hráče Antonia Madreulia Romera Urquiolu (1997). Šanci dostali také navrátilci z hostování Texl s Moulisem.
Opava nastoupila do druhého utkání v silné sestavě se Zapalačem, Schaffartzikem, Kuzmanovičem či Čelůstkou, ale v první půli byl trenér hostí Roman Skuhravý se svým týmem velmi nespokojen.
Zapříčinila to jednoduchá, ale účelná hra Sigmy. Už v 8. minutě poslal levačkou centr do vápna Surzyn, Jakub Yunis si míč našel a hlavou jej uklidil do sítě. Druhou branku přidala Olomouc ve 36. minutě. Standardku Moulise vyrazil brankář Opavy jen k volnému Martinu Hálovi, který pohotově zakončil. Tři minuty před pauzou ještě Sigma aktivním napadáním vybojovala míč, který šel po ose Moulis - Hála na Yunise a ten druhou brankou navýšil vedení.
Ve druhém poločase se hosté snažili snížit nelichotivé skóre, ale dlouho se jim to nedařilo. Po tečované střele Schaffartzika měli i smůlu, skončila na tyči. Ale stejně se na druhé straně vedlo i Davidu Houskovi. Hosté pak přece jen snížili, když v 70. minutě prostřelil Kuzmanovič střídající Grögra. V závěru pak stejný hráč ještě přidal druhý gól SFC, když překonal brankáře Sigmy z přímého kopu. Sigma porazila ve druhém utkání Opavu 3:2.

Venezuelan Romero zaujal Onforeje rychlostí

"V tomto utkání jsme se museli obejít bez obou stoperů pro tento zápas Štěrby i Škerleho, ale mladí kluci je nahradili. V tomto utkání jsme měli lepší rozehrávku díky tomu, že tam byli ve středu pole fotbalovější kluci Houska, Texl či obě křídla. Tam to bylo lepší i z pohledu součinnosti, šla nám tam dobře i finální fáze, jen škoda, že jsme ještě nepřidali další branky. Pořád málo střílíme, musíme se více snažit, aby to nekončilo před šestnáctkou," doplnil ke druhému utkání asistent trenéra Václava Jílka Ladislav Onofrej.
Co říkal Onofrej na výkon Romera? "Určitě zajímavý hráč, pokud jde o rychlost, tak je rychlejší i než někteří naši kluci, ale je to mladý hráč. On neumí ani anglicky, takže proces zařazení do mužstva by byl asi dlouhý. Zkusili jsme ho na podrhotu a pak z křídla, ale v některých fázích, když šel jeden na jednoho, tak to bylo zajímavé, jak to s ním však bude vypadat dál, to ještě uvidíme."

SK Sigma Olomouc - SFC Opava 3:2 (3:0)

Branky: 8. a 42. Yunis, 35. Hála – 70. a 88. Kuzmanovič. Rozhodčí: Mikyska - Antoníček, Caletka.
SK Sigma Olomouc: Reichl (70. Gröger) – Surzyn, Kotouč, Juráš (46. Ambrozek), Hála – Antl, Romero (63. Juráš), Texl, Houska, Moulis – Yunis. Trenér: Ladislav Onofrej.
SFC Opava: Lasák – Mareš, Helebrand M., Žídek, Čelůstka - Schaffartzik - Baranek, Mozol, Strnad, Zapalač - Kuzmanovič. Trenér: Roman Skuhravý.