Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav, venku je 4 °C

Tři góly za čtvrthodinu a Sigma smetla Zbrojovku

20.8.2017 aktualizováno 20.8.2017 20:05

Fotbalisté Sigmy Olomouc hostili ve 4. kole HET ligy na Andrově stadionu brněnskou Zbrojovku. A první poločas hodně napověděl o vývoji utkání. Ve 14. minutě totiž vedla Sigma po dvou trefách Jiřího Texla a jedné Davida Housky 3:0. Další tři velké šance pak Hanáci ještě zahodili. Brno bylo zralé na ručník. Ve druhé půli už branka nepadla, Sigma tak zdolala Zbrojovku 3:0.

Jiří Texl dává svoji druhou branku v utkání se Zbrojovkou Brno. Úvodní čtvrthodina byla ze strany Sigmy snová... Jiří Texl dává svoji druhou branku v utkání se Zbrojovkou Brno. Úvodní čtvrthodina byla ze strany Sigmy snová...

Trenér Olomouce Václav Jílek neudělal oproti duelu v Plzni v sestavě žádnou změnu. Na lavičce už měl uzdraveného Jakuba Plška. Hostující kouč Habanec postavil do základu Srba Jovanoviče a vedle Koného do útoku i Michala Škodu a nizozemského křídelníka Fortese.
Brno začala odvážně. Už ve 4. minutě vyzkoušel pozornost Buchty v olomoucké brance Fortes. Domácí brankář vyrazil na roh. O pět minut později už vedla Olomouc. Chorý dával z brankové čáry míč pod sebe, obránce Brna míč jen nasměroval k Texlovi a ten svůj první ligový gól kopl na jistotu k tyčce, Melichárek byl bez šance. A nezůstalo u jedné branky. David Houska dostal míč do pokutového území, zasekl a o tyč otřel druhou branku Sigmy. Třetí branku pak přidal opět Jiří Texl, když dorazil do branky střelu Kalvacha.
Od čtvrté branky pak při Chorého šanci uchránil svůj tým brankář Melichárek. Ve 25. minutě hlavičkoval těsně nad Jemelka. O chvíli později další tutovka Hanáků, Sladký mířil těsně vedle pravé tyče. Z brněnského kotle čím dál častěji zní: "Habanec ven!"
Hosté opět zahrozili až po půlhodině hry, po rohu hlavičkoval těsně nad Vraštil. Rohový kop ohrozil branku Sigmy i ve 42. minutě, Lutonský zkoušel volej, o metr minul tyčku. V poločase vedli domácí zaslouženě 3:0.
 "Jsem moc rád za góly. Mohl být i hattrick, byly tam náznaky, ale raději už jsem kvůli velkému zápisnému tolik neútočil. Vletěli jsme na ně, vypadalo to, že s tím moc nepočítali. Měli jsme nahráno, nechtěli jsme polevit. Ale v hlavách to vedení asi bylo a už jsme tak dobře nehráli. Investovali jsme do toho hodně sil a bylo vidět, že soupeř nám pohybově v obraně nestačí," hodnotil utkání dvougólový střelec Jiří Texl.

Kapitán Sigmy Olomouc Michal Vepřek v souboji s brněnským útočníkem Fortesem. Kapitán Sigmy Olomouc Michal Vepřek v souboji s brněnským útočníkem Fortesem. Foto: ČTK/Luděk Peřina

Druhý poločas pokračoval převahou Olomouce, která kombinovala a nepouštěla Brno do útoku. V zakončení už nebyli Hanáci tak hladoví a ve finální fázi něco ze začátku utkání scházelo. V 52. minutě utekl obraně hostí Zahradníček, zakončit do prázdné branky už nestihl, zastavil ho praporek pomezního - ofsajd.
Po hodině hry poslal z přímého kopu oblouček přes zeď jen těsně nad břevno David Houska. Na druhé straně zablokoval hlavičku Poláka z rohu chumel domácích bránících hráčů. V 74. minutě mohl skórovat po minutě pobytu na hřišti Jakub Plšek, hlavičku utáhl až moc a netrefil v jasné šanci mezi tyče.
V 84. minutě debutoval v dresu Sigmy venezuelský ofenzivní hráč Antonio Romero, který vystřídal Tomáše Chorého. A hned po minutě utekl Jovanovičovi a opět těsně minul tyčku brněnské branky. Hanáci zaslouženě zdolali brněnského rivala a po vítězství 3:0 mají na svém kontě po čtyřech kolech devět bodů.
"Fotbal nám tady v současnosti nastavuje velmi přívětivou tvář. Myslím, že se prezentujeme kvalitou, rychlostí, aktivitou. Hráči jsou v současnosti schopni plnit přesně to, co po nich
vyžaduji. Je ale potřeba tady udržet pokoru, abychom v tomhle pokračovali. Není automatické ukazovat takové výkony. Musím pochválit diváky, kteří nám vytvářejí výborné prostředí. Byl to fotbal se vším všudy. Měli jsme obrovskou produktivitu, v úvodu jsme třikrát vystřelili na branku a dali tři góly. Druhý poločas už neměl takové parametry, polevili jsme a soupeř se dostal do zápasu," řekl po utkání kouč Sigmy Václav Jílek.
"V úvodu zápasu po šanci Fortese jsem myslel, že nám trochu narostou křídla. Ale ta patnáctiminutovka ukázala, že soupeř pokračuje ve svém stylu. Ukázali obrovskou sílu v napadání a v přechodové fázi. Dali nám tři branky a to ještě bylo z milosti. V soubojích a sprintech jsme propadali. Aspoň druhá půle měla náznaky větší agresivity a touhy aspoň zkorigovat výsledek, ale to se bohužel nepovedlo," hodnotil duel kouč Brna Svatopluk Habanec.

SK Sigma Olomouc3:0FC Zbrojovka Brno