Roman Rác: "Věřím, že zase budu hrát důležitou roli v týmu"

Rozhovory

11.8.2017

Autor: Radek Heloňa

Hokejisté Olomouce ve čtvrtém přípravném duelu porazili Duklu Trenčín po samostatných nájezdech 4:3, ale pozitivní výsledek se zrodil až v samotném závěru. Po dvou třetinách, ve kterých byla Dukla lepší, prohrávali Kohouti 1:3. Góly Jergla a vyrovnáním Vyrůbalíka minutu před koncem Mora srovnala a Kevin Sundher v nájezdech rozhodl o výhře pro Moru. První branku duelu dal Roman Rác, která na Hanou přišel v juniorském věku právě z Dukly Trenčín, zápas si tak rodák z Ilavy proti "svým" hodně užil.

Roman Rác bojuje po vleklých zdravotních komplikacích o základní sestavu Mory. Boj nevzdává a chce si uhrát důležitou roli v týmu a vrátit se na výkonnost, kterou měl před zdravotními potížemi. Roman Rác bojuje po vleklých zdravotních komplikacích o základní sestavu Mory. Boj nevzdává a chce si uhrát důležitou roli v týmu a vrátit se na výkonnost, kterou měl před zdravotními potížemi. Foto: www.hc-olomouc.cz

Romane, jak jste viděl zápas s Trenčínem z vašeho pohledu?
Z naší strany to bylo celkem utrápené. Nevím, čím to bylo, ale dvě třetiny nám to nešlo. Ve třetí části jsme neměli co ztratit, šli jsme do toho a podařilo se nám zápas otočit a vyhrát. Sice v nájezdech, ale počítá se to. Výkon však nebyl úplně ideální. Na rozhraní první a druhé třetiny tam byla vyloučení, možná je nakopla přesilovka a nás to rozhodilo. Led byl těžký, ale to bylo samozřejmě pro oba celky stejné.

Slovenská extraliga se u nás občas trochu podceňuje, ale Dukla Trenčín v utkání s vámi působila herně velmi dobře, souhlasíte?
Musím říci, že pro mě, který v Dukle Trenčín s hokejem začínal, to bylo dobré, jak hráli. Loni se herně trápili, ale nyní předváděli na ledě moderní hokej, jako z naší extraligy, hodně bruslili, skákali do střel, povzbuzovali se. Klobouk dolů před jejich výkonem.

Znal jste ještě někoho z kádru Dukly, kdo třeba hrál s vámi v žácích?
Jasně, s pár kluky se znám, ale hlavně ti starší, kteří se tam vrátili, tak jsem na ně chodil jako malý kluk, fandit jim, chodil si pro podpisy. Dva roky mi zápas proti Dukle nevycházel, tak jsem rád, že mi to nyní vyšlo a zahrál jsem si proti Trenčínu. Extrémně jsem se těšil a užil jsem si to.

V utkání jste zaznamenal první branku HCO. Jak k ní došlo?
Zdálo se mi, že tam Dukla špatně střídala, dostal jsem puk na mantinel, přešel jsem přes beka, natlačit se tam, zkusil jsem vystřelit mezi nohy a padlo to tam.

Vaše lajna s Jerglem a Macuhem dala ještě jednu branku. Jak se vám pozdával výkon vaší pětky dnes?
Myslím si, že jsme hráli dobře, sám jsem mohl dát tři nebo čtyři branky, Aleš taky. Dobře jsme bruslili, doplňovali jsme se, vytvořili jsme si šance. Spokojení jsme se dvěma brankami, ale mohlo jich být i více.

Když dáte gól, je to jako by vám nalili benzín do nádrže. Najednou jdou nohy samy, snad na to navážu v dalších zápasech.

Odchovanec trenčínského hokeje Roman Rác si zase zahrál proti svým. Odchovanec trenčínského hokeje Roman Rác si zase zahrál proti "svým". Foto: www.hc-olomouc.cz

Jde sice jen o přípravu, ale můžou vám a Alešovi vstřelené góly pomoci v boji o základní sestavu?
Samozřejmě, záleží sice vždy na trenérovi, jak to posoudí, ale hráči to pomůže se sebevědomím. Když dáte gól, je to jako by vám nalili benzín do nádrže, najednou jdou nohy samy, snad na to navážu v dalších zápasech.

Mluvil jste o dalších šancích, vybavujete si je?
Ano, v přesilovce jsem tam trefil beton brankáře. V první třetině jsem střílel na lapačku, ve druhé jsem ho trefil do ramene příklepem. Pak mi to Aleš dobře nachystal, a v přesilovce tam byl volný puk v brankovišti, zkoušel jsem ho dorazit, nakonec z toho byla přesilovka pět na tři. Jsem rád, že jsem dal aspoň jeden gól.

Zase jste nyní ve hře po dlouhé pauze, v plném tréninku, věříte, že jsou zdravotní potíže překonány?
Ano, já tomu věřím, to je to, co mě pohání dopředu, že se vrátím na úroveň, na které jsem byl před tím. Udělám pro to všechno, doufám, že mi zdravíčko vydrží, že se vyškrábu postupně zpět a že budu zase hrát důležitou úlohu v týmu.

Po gólu jste měl slušné ovace od kotle, cítíte stále podporu od fanoušků?
Je to skvělé, jsem za to vděčný. V Olomouci hraji osm nebo devět let od juniorky, takže si myslím, že podporu díky tomu mám, že jsem tady něco odehrál. Jsem za to strašně rád. Podpora fanoušků je pro celý tým pořád výborná, myslím si, že nám v zápasech hodně pomáhají.

Premiérová trefa Romana Ráce ve slovenské reprezentace v utkání proti Kanadě.