Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří, venku je 5 °C

Kenneth Keter se držel ve dvojici s pozdějším vítězem Josphatem Kipropem Kiptisem až do závěrečných kilometrů. Pak mu pozdější vítěz utekl o desítky metrů a slavil druhé vítězství v Mattoni 1/2Maraton Olomouc.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc vyhrál podruhé v kariéře Josphat Kiptis

25.6.2017

rhe

Mattoni 1/2Maraton Olomouc se letos běžel poosmé. Tradiční vytrvalecký běh opět rozběhal Hanou. Běžci se opět museli potýkat s vysokými teplotami. Vítězem se stal keňský běžec Josphat Kiprop Kiptis, který zopakoval svůj triumf z roku 2015. Letos vyhrál časem 1:02:14. Mezi ženami byla nejrychlejší Worknesh Degefová z Etiopie časem 01:09:20. Z českých vytrvalců potvrdili role favoritů Jiří Homoláč a Eva Vrabcová.

Vodič závodu rozběhl první čtvrtinu pod hranici rekordu Mattoni 1/2Maraton Olomouc, ale vytrvalci ve velkém horku tempo neudrželi, ale i tak zaběhli skvělý čas i závod. Vodič závodu rozběhl první čtvrtinu pod hranici rekordu Mattoni 1/2Maraton Olomouc, ale vytrvalci ve velkém horku tempo neudrželi, ale i tak zaběhli skvělý čas i závod. Foto: Jan Procházka
Osvěžení vodou přišlo vhod... Osvěžení vodou přišlo vhod... Foto: Jan Procházka
Olomoučtí fanoušci byli opět skvělí. Olomoučtí fanoušci byli opět skvělí. Foto: Jan Procházka

V 19:00 odstartoval na Horním náměstí osmý ročník Mattoni 1/2Maraton Olomouc primátor hanácké metropole Antonín Staněk. Podle očekávání šli hned do čela afričtí běžci, vodiči rozběhli první čtvrtinu závodu pod hranici rekordu závodu.
Na čele se pak osamostatnila skupinka šesti běžců, ze které pak na Lazcích v polovině trati vystřelili Keňani Kenneth Keter a Josphat Kiprop Kiptis, oba členové RunCzech Racing týmu. I v ženách se odpoutala dvojička Afričanek. Na čele byla Netsanet Gudetaová a Worknesh Degefavová, obě z Etiopie.
Na 17. km nastoupil Kiptis a získal na Ketera dvacet metrů. V ženách zase nastoupila Defefová Gudetaové. Mezi českými běžci dle očekávání byli v čele Jiří Homoláč a Eva Vrabcová.

Vedoucí dvojice Keter a Kiptis na občerstvovací stanici. Vedoucí dvojice Keter a Kiptis na občerstvovací stanici. Foto: Jan Procházka
Dobrovolníků a dobrovolnic bylo letos na Mattoni 1/2Maraton Olomouc 950. Dobrovolníků a dobrovolnic bylo letos na Mattoni 1/2Maraton Olomouc 950. Foto: Jan Procházka
Někdo si to umí vychutnat i bez běhu... Někdo si to umí vychutnat i bez běhu... Foto: Jan Procházka
Tady se rozhodovalo o vítězství Kiptise... Tady se rozhodovalo o vítězství Kiptise... Foto: Jan Procházka
První skupinka ještě pohromadě. První skupinka ještě pohromadě. Foto: Jan Procházka
Každý fanoušek měl na trati svoje želízka v ohni... Každý fanoušek měl na trati svoje želízka v ohni... Foto: Jan Procházka

Josphat Kiprop Kiptis si rychle a jistě běžel pro druhé vítězství na Mattoni 1/2Maraton Olomouc, když v roce 2015 vyhrál v čase 1:00:21. Tento čas ale v letošním horku nebyl dosažitelný. Na Horním náměstí byl letos keňský běžec v čase 1:01:50. Druhý Keter doběhl v čase 1:02:14.
"Byl to náročný závod, byl jsem po zranění, které se mi letos podařilo překonat, snažil jsem se podat nejlepší výkon a je krásné, že jsem v Olomouci zase vyhrál," řekl po závodě šťastný Kiptis.
Třetí místo vybojoval Amos Kurgat, také z Keni, v čase 1:03:22. Nejlepší Evropan byl 6. Španěl Javier Guerra 01:05:22. Z našich borců byl nejlepší Jiří Homoláč, který zaběhl 01:06:29.
"Pocity jsou výborné, čas i přes to vedro je dobrý. Měl jsem trošku horší období, tak snad se to začíná nyní obracet. Trať byla skvělá, rovná, bylo tam hodně stínu, takže se to horko dalo vydržet," říkal po závodě nadšený nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč.

Josphat Kiprop Kiptis z Keni zvítězil v čase 1:01:50. Josphat Kiprop Kiptis z Keni zvítězil v čase 1:01:50. Foto: Jan Procházka
Jiří Homoláč doběhl desátý. A v cíli si doběh patřičně užíval... Jiří Homoláč doběhl desátý. A v cíli si doběh patřičně užíval... Foto: Jan Procházka
V ženách vyhrála časem 01:09:19 Worknesh Degefová z Etiopie. V ženách vyhrála časem 01:09:19 Worknesh Degefová z Etiopie. Foto: Jan Procházka
Češkám kralovala Eva Vrabcová. Doběhla na fantastickém pátém místě a jedna z mála se na trati přiblížila svému osobáku. Češkám kralovala Eva Vrabcová. Doběhla na fantastickém pátém místě a jedna z mála se na trati přiblížila svému osobáku. Foto: Jan Procházka

Výsledky Mattoni 1/2Maraton Olomouc

Muži: 1. Kiptis 1:01:50, 2. Keter 1:02:14, 3. Kurgat (všichni Keňa) 1:03:21, ...10. Homoláč 1:06:29, 13. Pavlišta 1:09:31, 15. Dymák (všichni ČR) 1:10:59.

Ženy: 1. Degefaová 1:09:19, 2. Gudetaová (obě Et.) 1:10:03, 3. Chelimová (Bahr.) 1:10:33, ...5. Vrabcová-Nývltová 1:12:01, 11. Kamínková 1:20:20, 12. Joglová (všechny ČR) 1:21:14.

V ženách vyhrála časem 01:09:19 Worknesh Degefová z Etiopie. Na druhém místě doběhla její krajanka Netsanet Gudetaová o čtyřicet vteřin později. Třetí místo obsadila Rose Chelimová z Bahrainu časem 01:10:34. První Češka Eva Vrabcová zaběhla skvělý čas 1:12:01.
"Byl to skvělý závod, lépe se mi běželo první polovinu, kdy jsem běžela za jedním z mužů, druhou polovinu už jsem šla sama, takže to bylo těžší. Ve městě je hodně stínu, parky, takže vedro se dalo vydržet. V závěru mě spíš ničí ty kostky, ale pořád to bylo skvělé i díky divákům," hodnotila závod Eva Vrabcová, která zaběhla v náročném počasí velmi dobrý čas.