Kapitán Martin Vyrůbalík: „Postup jsme si prohráli v listopadu a prosinci“

Rozhovory

4.3.2017

Autor: Radek Heloňa

HC Olomouc v posledním utkání porazil Kometu Brno až po samostatných nájezdech. Už první úkol potřebný pro postup do play-off, porazit Brno za tři body, tak Mora nesplnila. Pomohly jí Vary, které sebraly bod Zlínu, Sparta ale nedokázala porazit za tři body Plzeň, a tak by Hanáci nešli do play-off ani v případě výhry nad Kometou. Po zápase vládlo v plecharéně zklamání, byť diváci zůstali na tribunách a připravili hráčům pěknou děkovačku. Nyní se dohraje play-out, Kohouti mají dostatečný náskok, baráž se jich netýká. Kapitán Martin Vyrůbalík zhodnotil po zápase s Kometou závěr základní části a hledal příčiny nepostupu do vyřazovacích bojů.

Dvě velké postavy Mory. Kapitán Martin Vyrůbalík a brankář Braňo Konrád. Dvě velké postavy Mory. Kapitán Martin Vyrůbalík a brankář Braňo Konrád. Foto: ČTK/Jaroslav Ožana

Martine, co ve vás převládá po utkání s Kometou?

Převládá v nás samozřejmě zklamání. Uměli jsme si spočítat jedna a jedna a je vidět, že týmy, co potřebovaly udělat body, tak si to uhrály. Ale my jsme nakonec ty potřebné tři body nezískali. Postup do play-off jsme si neprohráli dnes, ale v listopadu a prosinci, kdy jsme padali tabulkou a body jsme nedělali. A až jakmile jsme se začali bát baráže, tak jsme znova najeli na nějakou vlnu. Ztráceli jsme před tím body hlavně doma. V závěru jsme se i přes zranění semkli, jsme zachránění, ale převládá ze sezóny spíše zklamání, protože nejsme v play-off.

Padli jste každopádně ve stoje…

Vynikající atmosféra, naši fanoušci i z Brna přijeli. Nakonec jsme vyhráli, takže aspoň z vítězství můžeme mít radost, ale má to trochu hořkou příchuť.

Měli jste informace během utkání, že v daný moment po druhé třetině postupujete?

Víte, jak to je, výsledky se mohou změnit během pár minut i v poslední minutě. My jsme spíše nechtěli, aby nám to pořád někdo vykládal. Vždy se to nějak donese. Ale věděli jsme, že Sparta po druhé třetině vedla. Za stavu 2:2 v našem utkání jsme si uvědomovali, že je to špatné a nakonec jsme si to ani my neuhráli.

Dnes asi opět to, že jste nevyhráli za tři body, rozhodly neproměněné šance, souhlasíte?
 Asi ano, druhý gól Brna byl takový náhodný, mi přišlo. Tak se to stane, Kometa nehrála vůbec špatně, nepřijeli to sem odklouzat, to vůbec ne.

Kohouti letos skončili v základní části Tipsport extraligy na 12. místě. Do play-off tedy nepostoupili, zároveň ale extraligu zachránili, baráž se jich už nemůže týkat. Kohouti letos skončili v základní části Tipsport extraligy na 12. místě. Do play-off tedy nepostoupili, zároveň ale extraligu zachránili, baráž se jich už nemůže týkat. Foto: ČTK/Jaroslav Ožana

Klíčovým momentem byly situace kolem 45. minuty. Vám sudí neuznal branku Sundhera a pak skórovala za minutu Kometa. Jak vám rozhodčí vysvětlil neuznání té branky?
 Řekl mi, že už pískal, že náš hráč na něj chtěl dotírat. Prý měl puk pod betonem a písknul to. Ze střídačky jsem to viděl trochu hůře, takže těžko to posuzovat. Na sudího jsem tlačil, aby to konzultoval s videorozhodčím, ale on si byl asi jistý, když to písknul. Ale pár peprných slov si ode mě vyslechnul, protože tam samozřejmě byly emoce.

Play-out bude formalita, jaká to byla sezóna?
 Mělo to určité fáze, start se nám povedl, ale pak jsme padali, až jsme se najednou museli zachraňovat. Když to řeknu zjednodušeně, tak jsme pak začali hrát, dělali jsme body, vyhoupli jsme se výše a chtěli jsme si uhrát, ale prohráli jsme si to jindy.

Co velká marodka, ublížilo to týmu?
 Spíše ne, vedení posílilo mančaft, kdyby se šlo do baráže, aby byl kádr širší, ale pak se zranili další hráči a vlastně nás bylo tak akorát. Obránců bylo opravdu akorát šest. Paradoxně nám zranění neublížila, spíše jsme se semknuli, uhrávali jsme to a obava z baráže nás hnala k bodům a málem to dopadlo i na play-off.

Rychlý sled utkání mi vyhovoval určitě více, až jsem se divil. Je jedno, kolik jsem udělal bodů, rozhodující je týmový výsledek.

Už vám po utkání trenéři řekli, co bude dál?
 Ano, už to krátce komentovali. Uvidíme, jak to bude dál, dostaneme krátké volno. Kdo je zraněný, se asi nyní bude léčit. Uvidíme, s kým budeme to play-out hrát.

Jak vy osobně vidíte svoji účast v play-out?
 Nyní jsem trochu nemocný, ale mám víkend na to dát se do kupy. Když mě trenéři nanominují, tak určitě budu hrát. Než nic nedělat, tak je určitě lepší hrát.

Jak vy osobně hodnotíte sezónu, mezi beky jste byl v bodování celé soutěže vysoko…
 Nevím, pokud to srovnám s loňskou sezónou, bodů mám celkem podobně, ale loni bylo play-off. Herně jsem se necítil v úvodu moc dobře, až v závěru se mi hrálo lépe. Ze začátku to bylo tím, že se hrálo jen pátek – neděle a člověk pořád čekal, až bude zápas. Rychlý sled utkání mi vyhovoval určitě více, až jsem se divil. Je jedno, kolik jsem udělal bodů, rozhodující je týmový výsledek a tam je nyní určitě mírné zklamání z nepostupu do play-off.

Zdeněk Venera po utkání s Brnem

Řekli jsme si, že se nebudeme ohlížet na ostatní výsledky. Chtěli jsme uhrát tři body, to nás mohlo posunout do play off. Proto jsme hráli i bez brankáře v závěru. Jsme rádi za výhru, kterou jsme se rozloučili se základní částí. Na play off to nestačilo. Za stavu 2:1 nám neuznali dorážku a Kometa za chvíli vyrovnala. Ale nakonec ani to by nám nestačilo. Těší mě dnešní výkon, i v poslední čtvrtině, ve které jsme získali snad 25 bodů. Hráči bojovali až do konce. Není z toho play off, ale ani baráž. Budeme se snažit dohrát solidně play out. Chtěli jsme play off, ale nedá se to uhrát každou sezonu. Bilanci máme lepší s Plzní, Zlínem a nakonec i Kometou. V určitém období jsme ztratili spoustu bodů. Chybí nám stále hráč do desítky kanadském bodování v útoku.