www.olomouc.cz - hlavní stránka
Dnes je středa 1. října 2014, svátek má Igor
Aktuální teplota: 14 °C

Bleskovky

Dnes je středa 1. října 2014
16:00Líbí Teplota dnes odpoledne dosáhla 14.1 °C
15:51Líbí6Olomoucký podnikatel a člen představenstva Hospodářské komory České republiky pan Tomáš Sýkora včera v knihkupectví Dobrovský na Horním náměstí pokřtil svou knihu Vídeňské vzpomínky. Kmotrem knihy se stal Tomio Okamura, který se křtu knihy i následné autogramiády osobně zúčastnil.
15:13Líbí18Dnes, 1. října, zahraje od 20:00 v Bounty Rock Cafe kapela BLUES POWER, přijďte si užít příjemný večer s výbornou bluesovou muziku.
14:50Líbí18Peníze ZPĚT za účtenku registrovanou ve včerejším kole získává Marcela Hofírková. Akce Peníze ZPĚT dnes pokračuje. Podmínky si můžete přečíst zde. Stokorunu jen tak na ulici nenajdete, pro tu si musíte zajít na www.olomouc.cz. ;-)
14:49Líbí23Od zítřka 2. do 5. října proběhne na Výstavišti FLORA podzimní zahradnická výstava FLORA Olomouc 2014. Dopravní podnik proto ve čtvrtek a v pátek kapacitně posílí vozy na tramvajové lince č. 6. Protože je očekáván zvýšený počet cestujících, vypraví navíc na této trase od 8:00 a v cca 9:00 posilovou tramvaj. V sobotu 4. a v neděli 5.10. posílí v ranních a dopoledních hodinách tramvajovou linku č. 4. V odpoledních hodinách vyjedou kapacitně posílené vozy podle aktuální potřeby.
14:27Líbí28Nová pokladna a šatna i přehlednější muzejní obchod vítá ode dneška 1. října návštěvníky Muzea moderního umění v Olomouci. Cílem rekonstrukce vstupní části bylo podle ředitele Michala Soukupa zlepšit servis pro veřejnost. Přibila také pokladna na rezervační systém. Stavební úpravy podle projektu architekta Michala Sborwitze trvaly tři měsíce a stály bezmála tři miliony korun. Více pro vás připravujeme.
13:52Líbí46Junioři HC Olomouc přivítají ve 14. kole extraligy Bruslařský Klub z Mladé Boleslavi. Utkání začíná na olomouckém zimáku v 16:45.
13:24Líbí33Radní dali další stopku vjezdu nákladních aut do centra Olomouce. Návrh omezení nákladní dopravy určuje oblasti, kam nebude umožněn vjezd nákladních aut, objízdnou trasu a současně zohledňuje stávající dopravní omezení. Zahrnuje omezení v celé městské památkové rezervaci, včetně vilové oblasti při Krapkově ulici, centrum rozšířené pro oblast křižovatky ulic 17. listopadu, třídy Kosmonautů a Wittgensteinovy i oblast tzv. úřední čtvrti mezi ulicemi Krapkova a Foerstrova. Podrobnosti pro vás připravujeme.
12:48Líbí29Galerie Rubikon vás zve na výstavu obrazů Barbary Issy Wagner s názvem Tajemství snů. Začíná 7. a potrvá do 25. října.
12:15Líbí32Poznejte, jaké to je mít Oči dokořán! Sály a chodby šternberského kláštera opět oživnou uměleckými díly nejmladších výtvarníků. Od pátku 3. října si tak můžete přijít prohlédnout výstavu výtvarných prací, které vybrala a ocenila porota ústředního kola 12. Národní přehlídky výtvarného oboru Základních uměleckých škol ČR. Výstava nese název "Oči dokořán" a představí to nejlepší, co v ateliérech "zušek" za poslední tři roky vzniklo! Slavnostní vernisáž proběhne ve 14:00 a výstava potrvá do konce září 2015, návštěvníci se musí předem hlásit na tel. 604 591 340 u správce objektu.
12:00Líbí Teplota dnes v poledne dosáhla 14.8 °C
11:45Líbí40Přijďte se v sobotu 4.10. od 11:00 rozloučit s létem,, ochutnat domácí kvasnicové pivo, grilované selátko a dobroty s udírny. V Pivovárku Melichárek v Horce nad Moravou bude na čepu světlý speciál Mechoš 13%, světlý výčepní Mechoš 10% a Kazbek IPA 16%. Víkend 4.-5.10.2014 bude zároveň poslední, kdy bude v letošním roce otevřen Pivovarský dvůr pivovárku. Opět se otevře až na jaře. Těšíme se na Vás.
11:27Líbí23Občas mám pocit, že jsem ještě v dramaťáku a je mi deset, říká Sandra Pogodová, budoucí host Davida Hrbka Ve středu 8. října přijede do Talk show Davida Hrbka vzácný host Sandra Pogodová, populární divadelní, filmová a televizní herečka. Širší veřejnosti je známá hlavně jako představitelka postav z tv seriálů Rodinná pouta, Vyprávěj, Bazén, Černí baroni, z filmů Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa, Post Coitum a Báthory, a spousty jiných. Sandra je ale hlavně výborná divadelní herečka. Málo se ví, že k maturitě na herecké konzervatoři ji tajně připravoval Boris Rösner, který byl jedním z prvních opravdových herců, jenž jí během několika setkání nad textem vštípil, co je herecké řemeslo, z kterého čerpá dodnes. Málo se také ví, že Sandra před dvěma lety absolvovala dlouhou pouť do Santiaga de Compostela. Proč se rozhodla dát přednost obtížné pouti před relaxační dovolenou u moře a jak jí pomohl soukromý útěk do New Yorku, kde před šestnácti lety rok žila? I na to se bude ve svém pořadu ptát svého hosta jako vždy David Hrbek. Interview bude zpestřeno i o několik písní v podání Sandry a za hudebního doprovodu jejího otce, Richarda Pogody.
11:14Líbí45Náš polední tip: Restaurace ARIGONE má pro vás dnes pochoutku – steak z tuňáka s grilovanou cuketou a cherry rajčátky, pečenými brambory a k tomu dezert. Pokud vás náš výběr z menu neláká, vyberte si sami z nabídky Poledního menu. Dobrou chuť!
10:55Líbí41Pro každého, kdo chce být v POHYBU – užijte si sportovně-relaxační pobyt v Ostružné v Jeseníkách. Čeká vás až 20 lekcí cvičení dle vašeho výběru a nordic walkingové výlety. Od pátku do neděle 24.–26.10. nebo od pátku do úterý 24.–28.10. s polopenzí a ubytováním v hotelu Skiland. Zve vás Centrum Pohybu. Přihlášky nejpozději do 20.10. společně s platbou. Závazné přihlášky e-mailem lenka.fasnerova@volny.cz. Více najdete zde.
10:18Líbí47Zdravá svačinka ve Sklizenu Olomouc! Ochutnejte nové pomazánky z těch nejkvalitnějších a nejčerstvějších surovin. Pomazánky paní Petry Krejčové jsou vyrobeny tak, aby byly 100% vegan. A z jakých chutí můžete vybírat? Co třeba brokolicovou s mandlemi, fazolovou s chilli, nebo cizrnovou s pečenou paprikou a sušenými rajčaty? Přijďte a poznejte opravdové jídlo ve Sklizenu Olomouc.
9:46Líbí40Alena Vychodilová, autorka třídílné série knih o automatické kresbě "Svět je kouzelná hra energií", vás zve na kurz (nejen) automatické kresby Měním svůj život. Nevíte si rady se svým životem, máte problémy se vztahy či zdravím? Chcete znát odpovědi na otázky PROČ? Pak přijďte na kurz, kde se mnohé dozvíte. V sobotu 4. října od 9 do 17 hodin v Peoplepointu na Vídeňské 6 v Olomouci.
9:19Líbí58POZOR! Soutěžní Bleskovka: Kdo jako první klikne na tento odkaz, vyhrává 2 vstupenky na pěvecký recitál Tarase Štondy, který se v rámci Podzimního festivalu duchovní hudby koná v neděli 5.10.2014 od 19:00 v Klášterním Hradisku v Olomouci.
8:42Líbí41Centrum pro děti Žirafa má pro vás kurzy angličtiny, anglickou herničku, kroužky... Dnes se můžete od 15:00 do 18:00 přijít podívat na Den otevřených dveří!
8:04Líbí42Přihlaste se do jazykových kurzů Agentury ACADEMIA – NOVĚ jsme otevřeli kurzy Aj pro začátečníky, mírně pokročilé a přípravy na FCE a CAE. Máte už angličtinu v malíčku? Zkuste třeba španělštinu – nabízíme začátečníky a mírně pokročilé. Těšíme se na vás! Více v rozvrhu hodin.
8:00Líbí1Teplota dnes ráno dosáhla 12.6 °C
7:26Líbí42Na hřišti, které bylo u lávky přes řeku Moravu proti klášteru Hradisko (hřiště v ulici Na Letné tam stojí dodnes a hraje se tam malá kopaná), se uskutečnily 1. října 1916 první velké závody jako mistrovství Moravy za účasti atletů až z Čech. Na tomto místě se poprvé veřejnosti představily dívky v první poválečné sezoně 6. července 1919 před velkou návštěvou a zájmem diváků.
6:43Líbí34Dnes vám doporučuji koblih exklusive za 10 Kč a listové těsto 500g za 22 Kč. Přijďte si k nám do Rašnerova pekařství v Denisově ulici. Těšíme se na Vás!
6:30Líbí42Narozeniny dnes slaví umělec Jiří Suchý (*1931), zpěvačka Ilona Csáková (*1970) a hokejista Vladimír Bednář (*1948). Gratulujeme!
6:00Líbí37Dobré ráno, Olomouci! Dnes je Mezinárodní den seniorů, Mezinárodní den hudby, Mezinárodní den kávy i Světový den vegetariánů.
Úterý 30. září 2014
19:12Líbí74Jedna z nejoblíbenějších party minulých let! Největší hity těch nejlepších interpretů, co brázdí naše domácí pódia. Mnohé znáte i z live koncertů právě v Ú-čku. To je ČeskoSlovenská party dnes od 21:00 v Ú-klubu! Pop & rock & disco & oldies & ska & folk... A k tomu všemu se jako vždy o půlnoci roztočí sud piva zdarma!
19:12Líbí Kam za sportem? Do "Plecharény" dorazí Vítkovice, na Sigmu přijede Petrželova Vlašim Na sport budou moci diváci vyrazit opět v pátek a o víkendu. V pátek v 18:20 před kamerami ČT SPORT hostí HC Olomouc ostravského rivala HC Vítkovice Steel. Večer hrají i basketbalisté se Zlínem. V sobotu přivítá Sigma soupeře z Vlašimi. Házenkáři STM i házenkářky Zory hrají tentokráte venku.
18:39Líbí69S-Cube rozjíždí novou pravidelnou party! Energickou, plnou kvalitní hudby a zábavy. Každé úterý se bude v "Esku" konat party především pro studenty UP, to ale neznamená, že nemůžete přijít i vy ostatní, kdo nebudete vědět co s večerem! ;-) Těšit se můžete na 2 stage s odlišnými hudebními styly, drinky v akci a vstup zadarmo! Začátek ve 20:00.
18:06Líbí63Nevšední příběh jedné z nejvýznamnějších českých uměleckých rodin 20. století, do něhož nám dávají nahlédnout osobní a cestovní deníky ženy Josefa Čapka. Kino Metropol dnes večer zve na dokumentární drama Ztracen 45. Začátek ve 20:00.
17:48Líbí57Dnes večer vás Ošklivec od nejuznávanějšího současného německého dramatika Maria von Mayenburga pozve do svého tragikomického světa. Své drama rozehraje od 19:30 na prknech Divadla Tramtarie.
17:14Líbí55Moravské divadlo Olomouc dnes večer uvádí novou komedii ve svém repertoáru podle Jiřího Venera U pokladny stál. Přijďte se v nové sezoně seznámit s novou hrou plnou humoru. Začátek tradičně v 19:00
16:42Líbí51Alena Vychodilová, autorka třídílné série knih o automatické kresbě "Svět je kouzelná hra energií", vás zve na kurz (nejen) automatické kresby Měním svůj život. Nevíte si rady se svým životem, máte problémy se vztahy či zdravím? Chcete znát odpovědi na otázky PROČ? Pak přijďte na kurz, kde se mnohé dozvíte. V sobotu 4. října od 9 do 17 hodin v Peoplepointu na Vídeňské 6 v Olomouci.
16:19Líbí40Galerie Anděl vás zve na výstavu Dřevořezeb Karla Táborského. Zítra v 18 hodin ji zahájí vernisáž za účasti autora a výstava potrvá do 31. října.
16:00Líbí Teplota dnes odpoledne dosáhla 17.5 °C
15:43Líbí55Na úvod nové sezony chystá soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc výjimečný počin – premiéru opery Pád Antikrista. Dílo německo-židovského skladatele Viktora Ullmanna se dočká prvního scénického provedení v České republice. Navíc je to poprvé, kdy s olomouckým souborem spolupracuje Jan Antonín Pitínský uznávaný režisér, dramatik a prozaik, několikanásobný držitel Ceny Alfréda Radoka. Premiéra se uskuteční v sobotu 18. října v 19 hodin v rámci slavnostního zahájení Dnů židovské kultury 2014.
15:25Líbí34Dopřejte svým nohám pohodlí a komfort! Protetika firmy Greif-Inex vám vyrobí vložky do bot na míru Chůze a pohyb obecně jsou pro většinu z nás přirozeností a samozřejmostí. Spousta lidí se bez nich neobejde v zaměstnání, jiným zase přináší radost při volnočasových sportovních aktivitách. Všichni se však shodneme, že bolest při pohybu není nic příjemného bez ohledu na příčinu. Nemám teď na mysli puchýře z nových lodiček, ale vážnější problémy, na které pohodlné tenisky nestačí. Vyřešit je však můžete spolu s firmou Greif-Inex, která přichází na trh s unikátními vložkami do bot tvarovanými přesně podle vašeho chodidla.
15:21Líbí42Bludiště z ovoce a zeleniny a houpačky z květin. Podzimní Flora chystá lákadla pro malé i velké návštěvníky Zahrada je hra. Tak zní motto letošní podzimní Flory, která proběhne na olomouckém výstavišti od 2 do 5. října. Organizátoři chtějí dokázat, že podzim nemusí být nutně pochmurný a depresivní, ale že může být také veselý a hravý. Pro malé návštěvníky je připraveno bludiště z ovoce a zeleniny, skákací panáci, šachy nebo člověče, nezlob se, dospělí se zase mohou těšit na kuchařskou show, řízené degustace vína nebo košt pálenek. A samozřejmě chybět nebudou ani tradiční zahradnické trhy nebo rozkvetlé památky.
15:04Líbí52Přihlaste se do jazykových kurzů Agentury ACADEMIA – NOVĚ jsme otevřeli kurzy Aj pro začátečníky, mírně pokročilé a přípravy na FCE a CAE. Máte už angličtinu v malíčku? Zkuste třeba španělštinu – nabízíme začátečníky a mírně pokročilé. Těšíme se na vás! Více v rozvrhu hodin.
14:37Líbí58Olomoucký krajský úřad: "Dnes kolem půl 8 ráno požádala protikorupční policie ředitele krajského úřadu o součinnost a poskytnutí dokumentace a výpočetní techniky, a to v souvislosti s projekty integrovaného operačního programu. Součinnost byla policii poskytnuta v plné míře. Současně lze uvést i stanovisko ředitele krajského úřadu k dnešní situaci, kdy ředitel Michal Malacka věří, že součinnost poskytnuta policii povede ke zjištění, že na krajském úřadě je postupováno v souladu s právním řádem ČR."
14:16Líbí65Milovníci a znalci burčáku! Do Vinotéky SENECA dovezli další čerstvý růžový burčák z odrůdy Zweigeltrebe a navíc i bílý burčák z odrůdy veltlínské zelené z Vinařství roku 2011 Ing. Františka Mádla z Velkých Bílovic. Zveme všechny milovníky vína a burčáku ochutnat skutečnou kvalitu!
13:59Líbí56Chystáte měnit interiéry vašeho bydlení, kuchyně, obýváku či rovnou celého bytu? Pokud požadujete opravdu široký sortiment s garancí nejlepších cen, pak se rozhodně zastavte i ve společnosti Interiéry – Centrum.cz, kterou najdete na Wellnerově ulici 3B – naproti "ušatému domu".
13:16Líbí62Školní rok ve fitness brzy začíná! Objednejte se na svou úvodní hodinu do dámského fitness Contours, přijďte k zápisu a užijte si každý měsíc s novou cvičební pomůckou. :-) Podívejte se, co vás čeká!
12:51Líbí54Od zítřka 1.10. má pro vás Tescoma připravené nové slevy na různé druhy zboží. Vyzkoušejte třeba čajovou konvici TEO TONE 1,25l s vyluhovacími sítky za 239 Kč a mnoho dalších skvělých nabídek. Navštivte prodejnu Tescoma na ulici Erbenova 2 v Olomouci (u Ušatého domu). Těšíme se na vaši návštěvu.
12:24Líbí43Galerie Bohéma na Dolním náměstí 7 vás zve na výstavu Petra Válka ŠINGO ŠOKO ŠAL. Od 2. října do 5. listopadu. Otevřeno PO–PÁ od 9 do 13 a od 13:30 do 17:30 hodin, v SO pak od 9 do 12 hodin.
12:00Líbí Teplota dnes v poledne dosáhla 13.6 °C
11:42Líbí47Pro pět litrů benzínu poškodil někdy během uplynulého víkendu neznámý záškodník nádrž u Škody Octavia. Auto stálo zaparkované na ulici Moravská v Olomouci. Poškozením způsobil majiteli na autě škodu za tisíc korun, ukradením benzínu dalších 180 korun. I tak to zloději zřejmě stálo za to. Pokud by byl odhalen, hrozí mu až dva roky vězení.
11:05Líbí61Náš polední tip: Mtrojka si pro vás dnes připravila pečené medailonky z vepřové panenky se slaninou a mandlové krokety. Pokud vás náš výběr z menu neláká, vyberte si sami z nabídky Poledního menu. Dobrou chuť!
11:00Líbí51Peníze ZPĚT za účtenku registrovanou ve včerejším kole získává Soňa Navrátilová. Akce Peníze ZPĚT dnes pokračuje. Podmínky si můžete přečíst zde. Stokorunu jen tak na ulici nenajdete, pro tu si musíte zajít na www.olomouc.cz. ;-)
10:46Líbí53Divadlo na cucky na své scéně uvítá pražské Studio Hrdinů s inscenací Černá zrcadla! Postapokalyptický příběh v režii Kathariny Schmitt přijde na řadu už dnes 30. září. Nabídne témata osamělosti lidského vnímání, zamilovanosti nebo touhy po lidské blízkosti a zároveň nemožnosti blízkost snášet. V inscenaci pro jednoho herce exceluje Ivana Uhlířová. Představení začíná v 19:30, vstupenky v ceně 150 a 100 korun můžete rezervovat zde.
10:42Líbí20Divadlo na cucky zve na postapokalyptický příběh Černá zrcadla Divadelní sezóna sotva začala a Divadlo na cucky představuje už druhý trumf podzimního programu. Na své scéně uvítá pražské Studio Hrdinů s inscenací Černá zrcadla.
10:17Líbí58PRAMOS – to jsou okna, dveře, vrata, fasády – tradiční český výrobce od roku 1995. Využijte aktuální prodejní akce: Nyní pořídíte okna za polovinu a žaluzie navíc zdarma. Akce platí naposledy dnes 30.9.2014! Navštivte PRAMOS v jeho obchodní kanceláři v Olomouci na Pavlovické ulici 27/29. Více na www.pramos.cz.
10:14Líbí23Dechový soubor Philharmonia Octet zahraje Mozarta, Kamáře a Pärta – již tuto středu Na další koncert z řady v rámci Podzimního festivalu duchovní hudby nemusíte čekat do příští neděle. Již ve středu 1. října je pro posluchače připraven další koncert v kostele Zvěstování Páně, který začíná výjimečně o půl sedmé. Olomouckému publiku se na něm představí významný dechový soubor PhilHarmoniaOctet a zahraje Serenádu c moll KV 388 W. A. Mozarta, Fratres estonského autora A. Pärta a Partitu Es dur českého klasicistního skladatele F. V. Kramáře.
9:57Líbí582Policie hledala důkazy o korupci na radnici i kraji. Domovní prohlídku provedla i u podnikatele Tesaříka Nepříjemné překvapení čekalo ráno na úředníky olomouckého magistrátu, olomouckého kraje, ale také třeba zaměstnance společnosti Tesco SW, spoluvlastněné podnikatelem Josefem Tesaříkem. Dorazili k nim totiž policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a začali odstavovat počítače. Stejně jako na mnoha dalších místech v celé zemi hledali důkazy údajné korupce, související s čerpáním evropských peněz. Policisté dnes nikoho neobvinili, pouze sbírali důkazní materiál.
9:43Líbí42Přijměte pozvání Galerie Labyrint na výstavu olomouckého výtvarníka Petra Eschlera a jeho ženy Jáji. Vernisáž se koná ve čtvrtek 2. října v 17 hodin za účasti autorů. Otevřeno je PO–PÁ od 9 do 13 a od 14 do 18 hodin, v SO od 9 do 12 hodin.
9:10Líbí36POZOR! Soutěžní Bleskovka: Kdo jako první klikne na tento odkaz, vyhrává 2 vstupenky na francouzskou komedii Herci jsou unaveni v podání herců Divadla na Vinohradech, který se koná v neděli 5.10.2014 od 19:00 v Divadle na Šantovce.
8:35Líbí62Už ladíte formu? Funaerobic show začíná už tuto sobotu! Čeká na vás program ve 2 sálech: ve velkém Cardio dance, Latino dance, House moves, Explosiv dance a Deep work; v malém Tabata, Metabolic training, Slow toning & fascia release, Port de bras a Bosu pilates. Tak neváhejte – v sobotu 4.10. od 9:00 ve Sport centru gymnázia Hejčín, vstupné při platbě do 3.10. 500 Kč, na místě 550 Kč. Veškeré informace o platbě na www.funaerobic.cz.
8:12Líbí50Centrum pro děti Žirafa má pro vás kurzy angličtiny, anglickou herničku, kroužky... A zítra 1. října se můžete od 15:00 do 18:00 přijít podívat na Den otevřených dveří!
8:00Líbí Teplota dnes ráno dosáhla 8.5 °C
7:28Líbí55Král Jan Lucemburský udělil 30. září roku 1314 v Praze olomouckým měšťanům právo uspořádat druhý výroční trh (tzv. Svatodušní), který se konal po dobu jednoho týdne o Letnicích; obchodníci, kteří na tento trh zavítali, byli osvobozeni od mýtného osm dní před trhem a stejnou dobu po jeho ukončení.
6:37Líbí62Dnes vám doporučuji loupáček za 5 Kč a koblížek plněný nugátem za 9 Kč. Přijďte si k nám do Rašnerova pekařství v Denisově ulici. Těšíme se na Vás!
6:30Líbí51Narozeniny dnes slaví tenistka Martina Hingisová (*1980), zpěvák Pavel Vítek (*1962) i italská supermodelka a herečka Monica Bellucci (*1964). Gratulujeme!
6:00Líbí53Dobré ráno, Olomouci! Československá vláda přijala před 76 lety, roku 1938, Mnichovský diktát a postoupila Sudety Třetí říši.
4:12Líbí313Videomappingové fiasko. Podcenili jsme to, přiznávají pořadatelé, opakovat to nemusíte, vzkazují diváci Místo velkolepé videomappingové projekce na náměstí Republiky fiasko. Pořadatelé festivalu Vzáří v sobotu večer podcenili přípravu a až pozdě zjistili, že na promítání nemají dost proudu. Stovky lidí čekaly na show marně, o lapáliích pořadatelů se navíc diváci dozvěděli až šuškandou, na místě se jim nikdo neomluvil. Pořadatelé už slíbili náhradní termín, lidé jim ale na facebooku vzkazují, že si mohou ušetřit námahu. Nebylo to totiž poprvé, kdy místo strhujícího zážitku dostali diváci pověstné velké kulové.

Máte zajímavý tip? Pošlete ho!

Satelitní LED TV Finlux vhodná do karavanu na 12V

19"(49cm) LED televizor Finlux DVB S2+T+C, MPEG2+ MPEG4, DVD/CD přehrávač, USB PVR nahrávání na USB/HDD, USB MediaPlayer, HDMI, USB, SCART, PC, CI+

Cena: 5 499 Kč

Přehled všech nabídek »

© 1997-2014 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace